Artalk.cz

TZ: Michal Adamovský v Galerii Klatovy / Klenová

Michal Adamovský / Multikontakt II / kurátorka: Jolana Havelková / Galerie Klatovy/ Klenová / 26. 6. – 14. 8. 2022

Experimentální projekt Multikontakt II navazuje na soubor, který Michal Adamovský poprvé představil před pěti lety v ostravské galerii Fiducia. Vystavené práce jsou vytvořeny kombinovanou kontaktní technikou na klasický barytový papír pomocí účinku světla skrze velkoformátové negativy, do kterých autor různým způsobem zasahuje (například rytím, broušením, tavením). Vrstvením dalších materiálů (mj. pauzovací papír, potištěné fólie, foukané sklo) se ve fotogramech akcentuje hloubka obrazu.

Východiskem další kapitoly černobílých multikontaktů je téma paměti – vynořování, překrývaní a přehodnocování zážitků, situací a vzpomínek. Občas na povrch vyplavou konkrétnější detaily fotografií, aby se v jiné části obrazu vnořily do jeho převážně abstraktních struktur. Informelní nálada děl je posílena performativními prvky (pájení, tavení) vzniku matric negativu, se kterými autor zachází jako s rozměrnými plátny. Některé fotogramy totiž dosahují velkorysých rozměrů (někdy až 108 x 155 cm).

Michal Adamovský pracuje s recyklací vlastních a někdy i nalezených fotografií. O autorskoprávní téma apropriace a hledání hranic mezi fotografickým dílem originálním a novým (od něj odvozeným) se autor také opírá ve své dizertační práci. Použité materiály a fotografie a jejich vývojové fáze, které jsou ve fotogramech sendvičově přítomny, vznikaly v Praze, ostrově Frioul u Marseille a údolí řeky Křemelné na Šumavě.

Autor akcentuje ve své tvorbě klasické principy vzniku fotografie, posledních šest let pracuje výhradně s černobílou škálou obrazu. Přitahuje ho ale také mezioborovost (spolupracuje například s hutí sklárny Moser při přípravě specifických foukaných objektů, které rovněž využívá při své tvorbě). Jeho práce vycházejí z fotogramu, jakožto staré umělecké fotografické techniky (bez použití fotografického optického přístroje), a současně obsahují principy nejsoučasnějších technologií. Během klasického černobílého procesu v temné komoře a vzniku rozměrných Multikontaktů totiž také využívá experimentů se světlem ve spolupráci s mezinárodním vědeckým laserovým výzkumným ústavem ELI Beamlines.

Fotogramy Michala Adamovského jsou přitažlivé nejen svojí vizualitou, ale také otevřeným prostorem pro vlastní imaginaci. Ve vrstvách obrazu je možné se procházet, objevovat křehké detaily i důležité okamžiky autorova života.

Jolana Havelková

CV

Michal Adamovský (1982) žije a pracuje v Praze. Autor vystudoval právo na Západočeské univerzitě v Plzni (2002–2007) a obor fotografie na FAMU v ateliéru Viktora Koláře a Štěpánky Šimlové (2008–2014). Na FAMU nakonec oblast umění a autorského práva specificky propojil v rámci doktorského projektu, který se zabývá citlivým tématem apropriace (přivlastnění) cizí fotografie v současném umění. Aktivně se rovněž vrací k hudbě.

Své starší práce autor představil v rámci samostatných výstav jako např. Multikontakty, Fotografická galerie Fiducia, 2017 (kurátor Roman Polášek), Exhibition, Whitepoint Gallery, New Jersey, 2014 (spolu s Kateřinou Zahradníčkovou, kurátor Rune Egenes) či Krátký příběh o ostrově, Galerie Fotografic, 2013. Účastnil se skupinových výstav EGO / portrét x fotografie, Galerie Langhans, 2010 (kurátoři Robert V. Novák, Pavel Turek) či Marseille vu par 100 photographes du monde, Bibliotheque Départementale des Bouches-du-Rhône, 2013 (kurátor Antoine d’Agata). Jeho díla jsou součástí soukromých i veřejných sbírek v tuzemsku i v zahraničí.

Účastnil se tvůrčích a výzkumných stipendijních pobytů v Atelieru de Visu, Marseille (pod vedením Antoine d´Agata, Magnum Photos), Musée de l’Elysée, Lausanne, MOMA Library a ICP v New Yorku, Musrara School of Photography v Jerusalémě nebo na Technické univerzitě v Gratzu.

Je autorem několika příspěvků v odborných publikacích (mj. i ve sborníku k výstavě Originál? Umění napodobit umění v GMU v Hradci Králové, 2022) a je spoluautorem dvou praktických studijních publikací pro studenty UMPRUM. Michal Adamovský je aktivní ve spolku Fair Art, který se snaží o praktickou právní osvětu a pomoc výtvarným umělcům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *