Artalk.cz

TZ: Bohumil Bimba Konečný v Západočeské galerii v Plzni

Bohumil Bimba Konečný / Nově ve sbírce Západočeské galerie / kurátorka: Eva Skořepová / Západočeská galerie v Plzni / 30. 9. – 28. 11. 2021

Plzeňský rodák Bohumil Bimba Konečný byl českým malířem, kreslířem a ilustrátorem. Jeho dílo je velmi zajímavé jak z uměleckého, tak historického hlediska. Komorní výstava Bohumil Bimba Konečný. Nově ve sbírce Západočeské galerie představí průřez tvorbou tohoto výtvarníka. Vystaven je výběr těch nejlepších a nejznámějších děl z rozsáhlé kolekce. K vidění je více než 40 exponátů, mezi nimiž jsou ilustrace pro časopisy a dobrodružné romány, ukázky z reklamní tvorby, nechybí ani jeho komiksová bojovnice Amazona.     

Díky finanční podpoře Plzeňského kraje měla Západočeská galerie v Plzni možnost v roce 2020 zakoupit sbírku děl Bohumila Konečného, jež je unikátní svou kompletností. Kromě četných ilustrací pro časopisy je známý i svými ilustracemi knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky. Mezi jeho tvorbu patří rovněž celá řada reklamních a propagačních materiálů, a to například plakáty na pivo Pilsner Urquell, boty Baťu, pneumatiky Barum a další. Známý český malíř a ilustrátor Kája Saudek ho považoval za svého učitele a génia. Inspiroval také řadu komiksových tvůrců v dalších generacích.

Tato expozice připomíná dílo Bohumila Konečného ve spojitosti s odhalením pamětní desky na jeho rodném domě ve Skrétově ulici v Plzni dne 1. října. Navazovat bude 2. října otevření naučné stezky Krajem Bohumila Konečného v oblasti soutoku Berounky a Střely. Více na www.bimba.cz.

Doprovodný program:

  1. 10. 2021, 17 h

Beseda s Mgr. Janem Hosnedlem a promítání filmu Bimba příběh zapomenutého malíře (scénář a režie Ladislav Moulis)

  1. 11. 2021, 17 h

Přednáška Bimba vs. Octobriana – přednáší doc. Mgr. Tomáš Pospiszyl, Ph.D.

Ilustrátor Bohumil Konečný se ve světě proslavil postavou, kterou vlastně ani nevytvořil: komiksovou hrdinkou Octobrianou. Jeho kresby se bez jeho vědomí staly předmětem úspěšné mystifikace.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *