Artalk.cz

TZ: Na mezinárodní výtvarné přehlídce ART-BRUT-ALL se představí 42 umělců od Gruzie po Island 

Na mezinárodní výtvarné přehlídce ART-BRUT-ALL se představí 42 umělců od Gruzie po Island / Centrum současného umění DOX / Praha / 27. 6. 2019

V Centru současného umění DOX představí mezinárodní výstava ART-BRUT-ALL výtvarnou tvorbu umělců akcentujících ve své práci principy spontánního uměleckého gesta, expresivního výrazu i politicky angažovaného projevu.  

Název výstavního projektu je slovní hříčka, která odkazuje k názvu metalového festivalu Brutal Assault, kde byl poprvé realizován, a k termínu art brut označujícímu neškolené umění, umění v surovém stavu. „Metal může být pro mnohé symbol buranství, může to být také životní styl, ironický pohled na svět nebo únik z tohoto světa. Je subkulturním znamením, spojeným s jistou generací a estetikou. S metalem je spojen nepřehlédnutelný, někdy až teatrální vizuální jazyk. Může být machistický, feministický, patetický – a ve většině případů je agresivní a poetický. Metal se vyhnul všem módním a intelektuálním vlnám a nespočtu trendů. Patetické nasazení, kterému chybí cynický vtip a sebeironický nadhled, se těžko marketingově prodává. I proto zůstává autentický,“ objasňuje jeden z kurátorů Pavel Forman.

Přestože vystavující umělci převážně nejsou neškolení, pracují s esenciálním výtvarným projevem, syrovou výtvarnou formou i elementárním obsahem. Podstatou jejich uměleckého přístupu je transformace ustálených vizuálních struktur – reinterpretace významových, respektive emočních profilů (samota, nicota, hnus, strach, úzkost, extáze), ale také redesign náboženských a esenciálně bytostných kontextů.

„Ve výstavě ART-BRUT-ALL představujeme etablovaná jména, ale nikoli mainstream, umělce s kreditem u odborné veřejnosti, tvořící pedagogy vysokých škol. Vystavují nejen čeští a slovenští umělci, ale přivezli jsme díla např. Pawła Jarodzkého a Krzysztofa Walaszka z Polska, čínské Čchen Čching-čching nebo Nicolaie z Islandu,“ říká druhý kurátor Tomáš Koudela.

Výstava ART-BRUT-ALL se koná v Centru DOX od 28. června do 16. září 2019. Doprovodí ji tištěný katalog, komentované prohlídky s kurátory Pavlem Formanem a Tomášem Koudelou, cyklus přednášek a literární večer, neboť mnozí z vystavujících umělců se věnují také literatuře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *