Artalk.cz

Fakulta umění OU má nový web, obsah tvoří sami studenti

Fakulta umění Ostravské Univerzity vsadila na jednoduchost, minimalismus, důraz na audiovizuální složku, každodennost a až „zlomyslně demokratický přístup“. Její nové webové stránky, které najdete na adrese fakultaumeni.cz, zaujmou kromě výše zmíněného i tím, že obsah webu tvoří především sami studenti. Ostatně není náhodou, že autorem celého konceptu je sám bývalý student Ondřej Gerik, který návrh nového webu fakulty vytvořil coby svou absolventskou práci.

„Webová aplikace Fakulty umění Ostravské univerzity, jakožto institucionální web, je výjimečný projekt především ve svém otevřeném a kolektivním přístupu ke správě obsahu, jehož prvotními ideovými východisky bylo, aby v sobě snoubil výhody wikipedie, sociální sítě, databáze a živého streamu. Kolektivní přístup je zde jakýmsi narušením vertikálního vnímání akademické instituce, v tomto případě je pak kolektivem rozuměna množina studentů, akademických a neakademických pracovníků i absolventů, kteří svojí každodenní aktivitou, motivovanou odlišnými potřebami, spoluutváří velmi hmatatelný obraz FU OU v online prostoru,“ vysvětluje ideu webu devětadvacetiletý autor koncepce Ondřej Gerik, který na Fakultě umění absolvoval v roce 2016 v ateliéru grafického designu Text Forma Funkce.

Na nových webových stránkách FU OU kromě Gerika pracovala také vývojářská firma webvalley, jejíž projektový manažer Vít Obdržálek za největší výzvu považuje přetransformování zadání autora koncepce do technologického řešení: „Společným úsilím jsme jej často posunuli ještě o krok dále. Po měsících vývoje a následném období optimalizací a úprav ve spolupráci s Ondřejem Gerikem a vybranými studenty fakulty umění nám pod rukama vzniklo dílo, které je jedinečné účelem i komplexním technologickým řešením.“ Co se samotné podoby webu týče, zrcadlí se zde dohromady výstupy studentů od statických obrazů, přes videa, zvukové stopy či různé fakultní události. Společně s nimi jsou zde ale samozřejmě reprezentovány i aktivity FU OU jako celku.

„Koncepce webu Fakulty umění Ostravské univerzity je až„zlomyslně“ demokratická, bez jakékoliv hierarchie a kurátorování obsahu, který tvoří všichni zúčastnění ze stejné úrovně a jejich příspěvky padají na jedno pole nekonečného streamu homepage. Jednoduchost struktury filtrování umožňuje rychlý přehled, orientaci a následnou cestu kupředu skrze haštagy nebo filtry. Web je přímočarou prezentací celé školy. Idea postavit web vznikla na potřebě podat o fakultě, ateliérech, studentech jakoukoliv nezkreslenou informaci, protože jedinou Googlem vyznačenou cestou byl web celé univerzity, který není postavený pro potřeby Fakulty umění. Ondřej tento projekt zpracovával jako svoji absolventskou práci a měl tedy možnost pochopit potřeby instituce zevnitř i z venku. Tím, že je web postavený na 100% zrcadlení úrovně a zájmů školy, jej zároveň vystavuje okamžité kritice – což mi na tomto projektu přijde zcela zásadní,“ říká k funkčnosti a filosofii nového webu Filip Nerad, polovina Anymade Studio a vedoucí ateliéru Text Forma Funkce.

Unikátní webové řešení kvituje i děkan Fakulty umění doc. MgA. František Kowolowski: „Fakulta umění OU si od začátku své činnosti klade za cíl otevřené a atraktivní posílení informačních systémů sloužící především ke komunikaci s veřejností a s důrazem kladeným na obrazovou databázi výstupů tvůrčí činnosti – především studentské. Tato nová webová platforma je zacílená na aktivní účast studentů, kteří sami delegují obsah a vytvářejí demokratickou ‚vizuální strukturu‘, která pomáhá přesně definovat úroveň i faktický stav tvůrčí činnosti na FU OU.“

Už v době testovacího provozu webové aplikace se na tvorbě jejího obsahu aktivně podílelo několik desítek studentů a akademických pracovníků. V těchto dnech dochází k uvedení do ostrého provozu, čemuž odpovídá i nárůst obsahu a počtu uživatelů. V dalších dnech a měsících je pak počítáno s dalším, živým vývojem samotné webové aplikace, která se bude přizpůsobovat potřebám přispěvatelů i uživatelů včetně možné implementace nových funkcí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *