Artalk.cz

TZ: UNES-CO

UNES-CO / Egon Schiele art centrum / Český Krumlov / 12. 4. 2018

Peřiny v oknech, fotbal na ulici, procházka s kočárkem do centra města. Obyčejné každodenní jevy a činnosti, kterých si mnozí z nás ani nevšimnou. Co se ale stane, když všechny najednou zmizí? Z města se stane kulisa. A právě tím se zabývá projekt umělkyně Kateřiny Šedé, problémem turisticky přetíženého města.

Projekt UNES-CO vzniká v rámci reprezentace České republiky na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách; je financován Národní galerií v Praze, respektive Ministerstvem kultury ČR.

„Kateřina Šedá byla loni pozvána k tvůrčímu pobytu do ateliérů Egon Schiele Art Centra. Projekt, který pro náš dům začala připravovat, jsme společně přihlásili do veřejné soutěže o účast na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách; s velkým náskokem zvítězil; je financován Nár odní galerií v Praze, resp. Ministerstvem kultury ČR částkou 2.000.000 Kč. Kateřina Šedá se rozhodla část z těchto peněz použít na tříměsíční akci v Českém Krumlově. Pokusí se s pomocí obyvatel města poukázat na situaci, na možnosti a případná východiska. Neosobuje si právo a schopnosti problém vyřešit. Není politik, je umělkyně. Předkládá otázky a nechává ty, které to osloví, hledat cesty. Vzhledem k ohlasům v tisku a na sociálních sítích se jí to daří. Sama říká, že tím, jak se o problému začne mluvit, dojde často k posunu jeho vnímání a tím ke zlepšení komunikace mezi těmi, kteří na sebe dosud jen útočili. V ideálním případě pak dojde ke zlepšení podmínek v centru pro místní i turisty. Protože o to jde! Není to boj proti někomu, ale snaha zjistit, kde to nejvíc bolí a zda by nešlo dělat něco lépe. Tím, že otevřela téma a dovolila si na tři měsíce půjčit několik bytů před rekonstrukcí, na vlastní náklady je uklidit a zařídit, pozvat do centra lidi, kteří tuto uměleckou nadsázku chtějí vyzkoušet na vlastní kůži, se jí dostává měrou vrchovatou jak nadšeného souhlasu, tak kritiky,“ říká Hana Jirmusová Lazarowitz, ředitelka Egon Schiele Art Centra a kurátorka projektu UNES-CO.

Nejde o kompars! Půl roku probíhaly průzkumy, stovky rozhovorů. Kateřina Šedá teprve na základě obrovského množství materiálu hledá společné jmenovatele; ke spolupráci se hlásí stovky místních i přespolních, zapojit se chtějí i turisté; je to hledání cesty.

V projektu nejde jen o ty, kdo v centru bydlí, jde o to, aby se do centra znovu rádi vypravili i ti, kteří bydlí na sídlišti, jde ale i o zastavení či alespoň zpomalení „průtoku“ turistů; projekt se snaží hledat cestu! Nikdo si nemyslí, že ví, jak na to, ale prostě to zkouší… Koneckonců o něco podobného se pokouší řada měst jako např. právě Benátky nebo Barcelona,“ vysvětluje Hana Jirmusová Lazarowitz.

A dodává: „Prakticky není v silách jednoho člověka odpovídat na všechny maily a reakce na sociálních sítích. Tím spíše, že paralelně musí připravovat prezentaci projektu pro pavilon v Benátkách. Nehledejte v Kateřině Šedé ani Boha ani Ďábla, ale chcete-li se zapojit – do diskuse či do akce – udělejte to, váš názor pomůže hledat cestu.

www.unes-co.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *