TZ: *.gif FESTIVAL 2012

18. 11. 2012Artalk Infoservis

*.gif FESTIVAL 2012 / Entrance Gallery / Praha / 8. 11. - 9. 12. 2012

BLACK MEDIA / *.gif FESTIVAL 2012

Entrance Talks: začátek 07. 11. 2012 v 18 hodin, následuje vernisáž

Výstava: 08. 11. – 09. 12. 2012

Otevřeno: st – ne 12 – 18 hodin

*.gif FESTIVAL 2012

Je mezinárodní festival krátkých GIF (Graphics Interchange Format) animací, zaměřující se především na volnou a svobodnou tvorbu lidského ducha. V několika stovkách promítacích hodin představuje širokou přehlídku současné celosvětové produkce. V jeho průběhu se představí na 600 animací z celého světa, součástí bude i sekce prezentující stovku animací z České republiky. Festival nabízí unikátní uvedení snímků renomovaných autorů.

Formát *.gif se používá již od roku 1987, kdy byla představena jeho prvotní verze. Animovaný.gif dnes zažívá opětovné vzkříšení a proto je *.gif FESTIVAL zaměřen právě na něj! Jedná se o nenáročný formát, vykazující kvality jichž použitím jiných formátů nedosáhneme.

Podobně jako v kině, je divákům nabídnut pohyblivý obraz. V porovnání s filmovou projekcí je zobrazeno pouze několik desítek stále se opakujících snímků. Chybí hudba, zvuk, dialogy, titulky i komplikovaný příběh. Místo toho divák nachází repetitivnost, otevřenost a prostor pro fantazii.

Animovaný.gif je díky svým omezením a z nich vyplývajícím vysokým stupněm stylizace skvělým uměleckým prostředkem. Může tak v sobě v případě vhodného zpracování ukrývat sdělení několikanásobně překonávající datově náročnější formáty a to v rozsahu několika málo snímků. Jeho důležitou vlastností je i jeho pozice na pomezí statického obrazu a videa vyžadující jak výtvarný tak filmový přístup.

Animovaný.gif nás přitahuje jako formát povahy TRASH / TREASURE. Animovaný.gif je vizuální perpetuum mobile minimálního datového obsahu.

Text: Black Media

 

Nová Meluzína

Kdykoli beru do ruky flashku, vybaví se mi Goethova Meluzína a její království, tak nepatrné, že se vejde do malé krabičky.

Fascinace drobnými předměty je emoce, kterou sdílejí všichni cestovatelé, sběratelé, tajní agenti, děti i vědci. Vše malé je zároveň lehké, skladné a přenosné. Lze je snadno přehlédnout nebo naopak zaujme pozornost svou nepatrností. Umožňuje skrývat tajemství jako mikrogramy nešťastného Humberta Humberta nebo tajemství naopak odhalovat skrze zvětšovací sklo. Dá se nezaujatě pozorovat a jindy zase posloužit k projekci imaginárních představ.

Grafický formát gifu vyhovuje nárokům miniaturizace dokonale – umožňuje téměř groteskní zmenšení aniž by se ztrácely detaily. Má vlastně jen jedinou slabinu – omezení barevné palety.

Příběh gifu začal před 25 lety, což je v oblasti technologických vymožeností dost úctyhodný věk, navíc se po většinu té doby držel docela na výši situace. Mohl docela dobře zůstat v závětří rastrové grafiky nebýt výrazného vylepšení, k němuž došlo o dva roky později. Vymazlenější verze GIF 89a dokáže obrázky zprůhlednit a vrstvit přes sebe, což znamená jediné: dosud statický obraz se začal pohybovat.

Výstavu – festival zasvěcený fenoménu gifu lze vnímat jako jistou formu vyznání. Skupina BlackMedia (tvoří ji studenti z ateliéru nových médií - Martin Bražina, Jakub Geltner a Viktor Vejvoda) shromáždila několik set animací, vytvořených samotnými umělci i posbíraných od spřízněných duší. Tyto mikropříběhy tvoří samostatné, uzavřené celky a zároveň mají povahu střípku, fragmentu a v tomto smyslu zůstávají otevřené. Záleží na tom, jak se díváte.

Text: Michaela Ivaniškinová