Artalk.cz

TZ: Skupina 42

Skupina 42 / Dům umění / Opava / 11. 9. – 30. 12. 2012

KRAJSKÁ GALERIE SEZNÁMÍ VEŘEJNOST S KONVOLUTEM UMĚLCŮ SKUPINY 42

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, představí uměleckou tvorbu Skupiny 42 ze svých sbírek.

Opava – V úterý 11. září 2012 bude v 17 hodin zahájena výstava Skupina 42 v opavském Domě umění na Pekařské ulici 12. Vernisáž uvede Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě. Expozice, která seznámí veřejnost s malbami Františka Grosse, Františka Hudečka, Jana Kotíka, Kamila Lhotáka, Karla Součka, Bohumíra Matala, Jana Smetany a sochami Ladislava Zívra, bude k vidění do 30. prosince 2012.

Ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě je značnou měrou zastoupena tvorba členů Skupiny 42, která patří k fenoménům českého výtvarného umění v kontextu první poloviny 20. století. I když toto umělecké sdružení nemělo dlouhého trvání – interval jeho působení byl omezen rokem 1942 až 1948 – její výtvarníci se nesmazatelným způsobem vryli do dějin české výtvarné kultury.

Leitmotivem tvorby malířů Františka Grosse, Františka Hudečka, Jana Kotíka, Kamila Lhotáka, Karla Součka, Bohumíra Matala, Jana Smetany a sochaře Ladislava Zívra se stala problematika postavení člověka v kontextu tehdejší moderní civilizace, zastoupené převážně městskými kulisami.

„V jednotlivých dílech je patrný tehdejší obdiv k rozvoji vědy a techniky, na druhé straně se zde ale znatelně objevuje podprahová kritika ztráty těsného sepjetí člověka s přírodou, mající za následek celkové lidské vykořenění a vtíravý pocit odloučení a samoty. Obrazy z ostravských galerijních sbírek jsou toho skvělým dokladem,“ uzavírá Gabriela Pelikánová, kurátorka výstavy.

K výstavě je připraven doprovodný program v podobě komentované prohlídky Jana Kudrny 10. října v 17 hodin a přednášky Gabriely Pelikánové, která se uskuteční 7. listopadu v 16.30 hodin. Sály opavského Domu umění jsou otevřeny každý den od 10.00 do 17.00 hodin. Vstupné činí 40,- Kč plné a 20,- Kč zlevněné.