Artalk.cz

Nejistý osud Galerie domorodého umění v centrální Austrálii

V březnu letošního roku světová média informovala o plánovaném vzniku nové Národní galerie domorodého umění (The National Aboriginal Art Gallery, NAAG) ve městě Alice Springs v Severním teritoriu Austrálie. Vznik nové galerie byl ohlášený již v roce 2017, ale teritoriální vládě ani vedení města se dlouhodobě nedařilo domluvit se s domorodým obyvatelstvem a vlastníkem půdy. I přes uzavřenou smlouvu a schválenou dohodu o pozemcích není v této chvíli jasné, zda galerie opravdu vznikne. Jak uvedla představitelka domorodého obyvatelstva Doris Stuart Kngwarreye pro The Art Newspaper, jednání nebyla zcela přímá a výstavba galerie by porušila řadu posvátných míst.

Zdroj: záběr z promovidea Creative dept. of NT Government

V březnu informovaly Canberra Times, že se australské Severní teritorium přiblížilo svému cíli stát se centrem domorodé kulturní turistiky. Byla schválena dohoda o pozemcích, která městu Alice Springs umožní vybudovat plánovanou Národní galerii domorodého umění v hodnotě 150 milionů australských dolarů. Podle stránek galerie má být „věnovaná oslavě a interpretaci umění domorodého národa Austrálie a obyvatel Torresova průlivu.“

Předseda vlády severního teritoria Michael Gunner pro Artforum uvedl, že „galerie bude národním centrem, které přivede padesát tisíc návštěvníků ročně a vytvoří tak více než dvě stě pracovních míst“. Gunner odhaduje, že umělecké centrum podpoří ekonomiku regionu částkou více než 60 milionů dolarů a Alice Springs se stane „hlavním městem vnitrozemní Austrálie“. V březnu vláda zadala výběrové řízení na projekt galerie, který zpracovává australské architektonické studio BVN Architecture ve spolupráci se Susan Dugdale & Associates. (více zde)

Jednání o místu výstavby se vedou od roku 2017, kdy se proti záměru postavilo představenstvo původních obyvatel z obavy porušení posvátných míst, konkrétně nedalekého Anzac Hill. Jednání vedla k dohodě, že kopec bude chráněn nárazníkovou zónou, zástupci původních obyvatel měli být navíc zapojeni do procesu navrhování galerie. Plánovaná galerie má nyní stát v místě tzv. Anzac Oval, kde se v současnosti nachází sportovní areál a na pozemcích nedaleko řeky Todd. Podle některých kritiků však výstavba i tak povede k znesvěcení řady posvátných míst a bude „rušit starobylé duchy“.

Předsedkyně rady starších Aboriginů pro oblast Mparntwe (původní název oblasti Alice Springs) Doris Stuart Kngwarreye dlouhodobě odmítá výstavbu galerie a tvrdí, že její základy naruší posvátné okolní skály. Těmi prochází songliny – prastaré stopy duchů předků, které jsou nedílnou součástí kultury domorodců. Galerie by podle ní zasahovala i do dalších významných míst v okolí. Jak navíc Kngwarreye uvedla pro The Art Nowspaper, „je kulturně nesprávné překrývat kulturu Mparntwe příběhy jiných australských domorodých obyvatel“. A nesouhlasí tak s výrokem ministryně kultury Severního teritoria Chansey Paech, že se galerie stane „klenotem domorodých kultur v koruně Mparntwe“.

Tribunál v loňském roce rozhodoval o návrhu vlády Severního teritoria na nucené odkoupení pozemku Anzac Oval, poté co zkrachovala jednání s domorodými obyvateli. Právní zástupce městské rady Alice Springs tribunálu sdělil, že vláda nekonzultovala odprodej pozemků se všemi příslušnými správci. Podle informací The Art Newspaper vyvolal projekt galerie ve městě mimořádné rozpory mezi původními obyvateli a zástupci města. Proces odkoupení pozemků v oblasti ze strany teritoriální vlády je ale podle deníku v závěrečné fázi a pro radnici města by další spory byly už příliš nákladné.

Doris Stuart Kngwarreye však svůj boj nevzdává a doufá, že se jí případ galerie podaří dostat na celostátní úroveň. Pomoci jí může i současná politická situace federálních voleb, které se uskutečnily 21. května. „Bez federálních dotací [galerii] postavit nemohou,“ uvádí Kngwarreye. Překvapivý vítěz voleb středolevá Labour Party v čele s Anthony Albanesem se zatím nerozhodla, zda bude projekt v Alice Springs financovat. Vláda Severního teritoria však v minulosti uvedla, že se finance pokusí získat sama, i pokud jí budou federální vládou odepřeny.

V současné době se rovněž buduje umělecké centrum věnované kultuře domorodých obyvatel Austrálie a ostrovů Torresova průlivu (Tarrkarri – Centre for First Nations Cultures) v jižní oblasti Austrálie v Adelaide. Centrum za 200 milionů australských dolarů je financováno společně z federálních (85 milionů dolarů) a státních financí Jižní Austrálie (115 milionů dolarů). Stavba, za jejímž návrhem stojí newyorští architekti Diller Scofidio + Renfro, byla zahájena v prosinci a otevření se očekává v roce 2025. Osud NAAG na severu země však i po letech jednání zůstává nejistý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *