Artalk.cz

TZ: SUMO – The Odd Year

SUMO – The Odd Year / Galerijní iniciativa pro mezinárodní spolupráci – Praha 2020 / pořadatel: Aliance galerií současného umění / Praha / 4. – 6. 9. 2020

Během prvního víkendu v září proběhne v Praze nová mezinárodní přehlídka umění SUMO, která uvede na dvě desítky událostí reprezentujících současné výtvarné umění.

Hlavní program v podobě společných výstav připravilo devět výrazných pražských galerií současného umění, ve spolupráci se zahraničními protějšky. Jednotlivé výstavy budou prezentovat díla významných českých a zahraničních umělců, mezi nimiž jsou americký umělec Mel Odom, malířka Kiki Kogelnik která působila v New Yorku, rakouská umělkyně Anna Schachinger, nebo Chloé Poizat – umělkyně spojená s Paříží. Místní tvorbu zastoupí výstavy prezentující práce Jána Mančušky, Vladimíra Houdka či Romany Drdové.

Během zahajovacího víkendu budou v jednotlivých galeriích uvedeny výstavy a veřejný program včetně performance, přednášek, komentovaných prohlídek a společných setkání kurátorů, teoretiků, umělců, galeristů, sběratelů a široké veřejnosti. Výstavy a navazující události poté bude možné navštívit i během následujících 6 týdnů a to dle programu jednotlivých galerií. SUMO je projekt Aliance galerií současného umění.

“Členové Aliance a společně iniciované projekty posilují mezinárodní prezenci umělců z ČR a podporují rozvoj scény současného umění,“ shrnuje zájmy Aliance galerií současného umění, její ředitelka Lucie Drdová.

Přehlídku SUMO zahájí vernisáže jednotlivých výstav, které budou probíhat souběžně a to v pátek od 16 do 22 hodin ve dvou hlavních lokalitách v Praze na Žižkově a na Letné. Letos tak diváci mohou navštívit vernisáže žižkovských galerií: A.M. 180 Gallery, hostící galerii 22,48 m2 z Francie, City Surfer Office v Bořivojově ulici spolupracující s galerií Fonda (DE), kde v rámci sobotního doprovodného programu proběhne i autorské čtení, vernisáž výstavy Ján Mančuška: A Gap. Sigurdur Gudmundsson: Journey of Being připravenou galeriemi hunt kastner a Meyer Riegger (DE), i8 (IS), společnou výstavu galerie lítost a Anca Poterasu Gallery z Rumunska, nebo Lucie Drdova Gallery v Křížkovského ulici, která představí skupinovou výstavu The Unremarkableness of Disobedient Desire  ve spolupráci s Croy Nielsen (AT), Vin Vin (AT).

Večerní vernisáže a doprovodný program na Letné zahájí holešovický Berlinskej Model hostící berlínskou galerii Horse and Pony, vernisáží výstavy Fantasy Finery. Polansky Gallery připravila na pátek večer performance Taxon One, která se odehraje od devíti hodin v parku Stromovka a galerie ZAHORIAN & VAN ESPEN představí umělkyně Annu Schachinger & Julianu Goodman ve spolupráci s rakouskou galerií Sophie Tappeiner. V rámci přehlídky SUMO lze pak v sobotu 5. 9. od 18 hodin v CSU Praha navštívit dvojpřednášku s názvem Estetika realit, zabývající se tématy současného fungování developerského průmyslu, parametrické architektury a jejich vlivu na naše prožívání prostoru jako takového.

Projekt SUMO klade důraz na galerijní spolupráci a propojení české a zahraniční výtvarné scény současného umění. Mezinárodní spolupráce téměř dvou desítek galerií se v letošním roce děje i přes to, že začátek roku 2020 bychom mohli považovat, v tomto ohledu, za nepříznivý, což ironicky podtrhuje podtitul přehlídky The Odd Year. Galerie svou společnou aktivitou se proto snaží posílit informovanost o aktuálním stavu a rozvoji pražské galerijní scény v evropském kontextu a zároveň prohloubit povědomí o činnosti soukromých i nekomerčních galerií a jejich významu v oblasti podpory současného umění.

„V období celosvětové nestability se v rámci lokálních iniciativ snažíme o zprostředkování nejaktuálnějších a inovativních uměleckých výpovědí,“ dodává jménem všech zúčastněných galerií Lucie Drdová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *