Artalk.cz

Londýnský zpravodaj: Nová budova Tate Modern Switch House

Nové křídlo Tate Modern v Londýně otevřela galerie v červnu letošního roku. Fotografie této stavby přináší Michaela Banzetová v rámci svého Londýnského zpravodaje.

Tate Modern byla otevřena pro veřejnost v roce 2000. Za přestavbou původní elektrostanice z padesátých let minulého století na sídlo galerie zaměřené na současné umění stojí Herzog & de Meuron, švýcarská architektonická kancelář, jejímiž zakladateli jsou Jacques Herzog a Pierre de Meuron. Stejné duo architektů vytvořilo i návrh na novou budovu s názvem Switch House, který odkazuje k původní funkci objektu, z něhož vyrůstá. Od prvotní představy skleněného skeletonu přešli postupně k realizaci zděné rotující pyramidy, jejíž fasáda z cihel koresponduje s pláštěm původní částí stavby.

Prostory galerie, o jejímž pozitivním vlivu na rozvoj, výstavbu a kultivaci celého jejího okolí (South Bank a Southwark) byla napsána řada článků, se nyní rozšířily o 60 %. Nová část je na stránkách Tate Modern prezentována jako první galerijní prostor na světě věnovaný uměleckým performancím, filmovým promítáním a instalacím.


Foto: Radim Peško

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *