Artalk.cz

Top5týdne 2. 12. 2014

Jindřich Smetana opět rektorem UMPRUM, Čarný ředitelem Kunsthalle Bratislava, Ciglerův sloup v Litomyšli, Gurlittovu sbírku přijme muzeum v Bernu, brněnský Devětsil v MG.

1/ Smetana rektorem UMPRUM
1.SmetanaI v následujících čtyřech letech by měl v čele Vysoké školy uměleckoprůmyslové stát její dosavadní rektor Jindřich Smetana (zde). Akademický senát jej v pondělí 24. listopadu potvrdil ve funkci, a to 13 hlasy ze 14 možných. Jindřich Smetana, architekt a scénograf, který je sám absolventem školy, stojí v čele UMPRUM od roku 2011.

2/ Čarný ředitelem Kunsthalle Bratislava
2.Juraj-ČarnýJuraj Čarný se stal novým ředitelem Slovenského centra vizuálnych umení – Kunsthalle / Dom umenia Bratislava. Sedmičlenná porota vybrala historika umění Čarného z trojice kandidátů. O post šéfa KHB se ucházel již na červencovém výběrovém řízení, tehdy jako jediný kandidát, avšak neuspěl. Čarný již stál v čele KHB od 1. ledna do 30. června tohoto roku, kdy byl touto funkcí dočasně pověřen. Začátkem roku rovněž čelil kritice v souvislosti s výsledky konkurzů na kurátorské pozice v Kunsthalle (zde, zde a zde).

3/ Ciglerův sloup v Litomyšli
3.Cígler-LitomyšlDo interiéru kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli byl instalován skleněný sloup Václava Ciglera a Michaela Motyčky. Dílo umístěné v křížení bývalého piaristického chrámu tvoří zhruba sedmimetrový vznášející se sloup, pod nímž je skleněná plocha o průměru pěti metrů, jež má evokovat vodu. Práce, která má odkazovat na knihu Genesis, vznikla za finančního přispění soukromého mecenáše, jenž plastiku městu zapůjčil na dobu pěti let (zde).

4/ Gurlittova sbírka míří do Bernu
Gurlitt-ChristophMuzeum umění ve švýcarském Bernu se rozhodlo přijmout kontroverzní sbírku, kterou mu v poslední vůli odkázal Cornelius Gurlitt. Sbírka čítající více než tisíc děl moderního umění byla v Gurlittově mnichovském bytě zabavena roku 2012. Díla nashromáždil Corneliův otec Hildebrand, obchodník s uměním pracující pro nacistický režim. Vzhledem k nejasnému původu některých děl však řada prací zůstane nadále v Německu, a to do doby, než bude objasněna jejich provenience (zde a zde). Švýcarské muzeum rovněž zveřejnilo seznam děl (zde).

5/ Brněnský Devětsil v MG
5.Devětsil MGMoravská galerie zahájila výstavu přibližující tvorbu brněnského Devětsilu. Kurátor Petr Ingerle se zaměřil především na prezentaci multimediálních přesahů brněnského sdružení, jež vzniklo v roce 1923 jako pobočka známějšího pražského spolku, ovšem rozpadlo se již roku 1927 kvůli názorovým sporům (zde, zde a zde).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *