Artalk.cz

Švestka v Berlíně

Galerie Jiří Švestka se rozhodla po téměř 15ti letech své existence otevřít novou pobočku v evropské mecce současného umění Berlíně. Slavnostní otevření a zároveň první vernisáž proběhly v sobotu 19. září v galerijním domě v Zimmerstrasse 90-91 v blízkosti bývalého hraničního přechodu Checkpoint Charlie za přítomnosti řady mezinárodních umělců, kurátorů a předních domácích sběratelů.

Švestka v Berlíně_1

Velkorysý prostor o více jak 300m² a především o téměř pětimetrové výšce stěn je rozdělen do tří částí, z nichž první dvě slouží aktuální výstavě a ve třetí části se nachází privátní sekce, která v pravidelné obměně představuje díla umělců, které galerie zastupuje. Současná instalace mladé rumunské umělkyně Ioany Nemes (1979) „Relics for the Afterfuture (Brown)“ tematizuje proměnu tradičních kulturních lidových hodnot jejího národa v kontextu globálních vlivů, především jako vyprázdnění jejich podstaty ve smyslu magického symbolu. Část tohoto projektu byla již prezentována na newyorském veletrhu Volta NY na jaře tohoto roku.

Švestka v Berlíně_2

Galerie Jiří Švestka se rozhodla počkat s otevřením do tohoto podzimu, aby se tak představila v rámci veletrhu Art Forum Berlin, který začíná 24. září. Zároveň se do konce roku 2009 zúčastní veletrhů v Moskvě (Art Moscow), Paříži (Fiac) a Turíně (Artissima).

Švestka v Berlíně_3