Vánoční knižní tipy
8. 12. 2024Anketa
Další várku knižních tipů na Vánoce vybrala za českou redakci Artalku Alžběta Cibulková v Knihkupectví ArtMap.
Letos vyšlo velké množství publikací, které stojí za pozornost, a nebylo tedy snadné udělat užší výběr. Zaměřila jsem se proto na ty knížky, které přímo souvisí se současným uměním, teorií umění nebo uměleckou kritikou a které se soustředí na aktuální témata a výzvy, s nimiž se svět kultury a vizuálního umění potýká nejvíce. K tomu také přidávám několik praktických knížek pro ty, kdo (se) učí umění.
Islands of Kindship: A Collective Manual for Sustainable and Inclusive Art Institutions
Publikaci vydala Společnost Jindřicha Chalupeckého (SJCH) ve spolupráci s Mousse Publishing. SJCH se dlouhodobě zabývá udržitelností uměleckého provozu na institucionální úrovni a obsáhlá kniha představuje principy a možnosti, jak vytvářet umělecké projekty co nejšetrněji ke svému okolí i s ohledem na samotné organizátory, kurátorky, umělce a další aktérky. Stojí za ní několikaletá spolupráce kolektivu kulturních pracovníků a pracovnic z různých evropských institucí, které spojil společný název Islands of Kindship. Autoři a autorky tohoto manuálu pro budoucí udržitelné kulturní instituce a organizace navazují na myšlenky ekofeminismu a rozvíjejí témata jako inkluze, dostupnost a otevřenost co nejširšímu publiku zahrnujícímu sociálně vyloučené nebo diskriminované skupiny či ekologická udržitelnost. Mimo jiné tak ukazují, jak jsou tyto oblasti a principy úzce propojené. Kniha je v angličtině a za grafickým designem stojí Petr Kněžek.
Alan Sekula: Fotografie mezi prací a kapitálem
Menší tmavě zelená knížka se stejně barevným vnitřkem včetně textu zahrnuje dvě zásadní eseje Allana Sekuly. Tento americký fotograf, aktivista a teoretik se v obou textech zabývá fotografií ve službách globálního kapitalismu, tedy fotografickým zobrazováním pracujících, způsobům, jakými je zobrazována pracovní činnost a prostředí nebo jak byl fotografický obraz využíván jako nástroj dohledu. V eseji Fotografie mezi prací a kapitálem (1983), která zahrnuje kapitoly jako Dělnické vznešeno, Protokoly neštěstí nebo Ti ve tmě, ti na světle, se zabývá především zobrazováním těžby a pracujících v podzemních dolech. V druhém textu s názvem Věčná estetika pracovních gest (1996) téma vztahu mezi prací a fotografií dále rozvíjí. V knize hraje důležitou roli obrazový materiál, z něhož Sekula vychází, a můžeme v ní narazit například na Nadarův snímek Příprava na „zatloukání“ kostí do stěn pařížských katakomb z roku 1861, ilustrace středověkých podzemních dolů z knihy Georgiuse Agricoly nebo fotografii Frasera, posledního pracujícího koně na důlní jámě. Vydalo ji nakladatelství ArtMap a Display a do češtiny přeložili Karolína Žižková a Ladislav Zářecký.
Valentina Tanni: Memesthetics / The Eternal September of Art
Menší, ale obsahově nahuštěná knížka shrnuje vývoj současného vizuálního umění ovlivněného digitální kulturou od začátku 21. století. Historička umění a kurátorka Valentina Tanni se v pěti kapitolách s názvy The Unstable Image, Replicating Systems, The Counterpass of Art, Conceptualism In the Wild a Performing Identity ptá na podoby a principy prolínání digitální estetiky v současném umění a předkládá zde otázku, jak budou vypadat učebnice dějin umění v budoucnosti. Jistě už v nich nebudou prezentovaná pouze díla několika umělců-géniů. Možná, že v nich spíše uvidíme memy všech anonymních uživatelů skrývajících se za svými pseudonymy. Textovou část knížky doprovází spousta vizuálního, nejen digitálního materiálu.
Claire Bishop: Disordered Attention / How We Look at Art and Performance Today
Proměnám současného umění se věnuje také známá historička a kritička umění Claire Bishop. V její nové publikaci, kterou vydalo nakladatelství Verso Books, se zaměřuje na to, jak se proměňují formáty prezentace vizuálního umění a především performance v souvislosti s vývojem vizuální kultury a gramotnosti. S ní se totiž mění také naše vnímání a způsob sledování uměleckého díla. Ve čtyřech esejích s názvy Information Overload: Research-Based Art, Black Box, White Cube, Grey Zone: Performance Exhibitions and Hybrid Spectatorship, Seizing the Moment: Interventions a Deja Vu: Invoking Modernist Architecture and Design Bishop sleduje nové přístupy v umění, kdy se setkáváme s výstavami plnými archivních materiálů, s taneční performance, která trvá týdny, nebo výstavou trvající jednu minutu.
Hal Foster: What Comes After Farce / Art and Criticism at a Time of Debacle
Jak už napovídá podtitul, ve své knižní novince se americký historik a kritik umění Hal Foster věnuje situaci umění a umělecké kritiky v současné nejisté, tzv. postfaktické době. Foster píše především v kontextu dění v Americe, ale obecně vzato se jeho úvahy vztahují k většině západního světa, kde vítězí populismus a s ním spojená „fraškovitost“. „Pokud po tragédii následuje fraška, co následuje po frašce?“ ptá se. Ve třech oddílech knihy s názvy Terror and Transgression, Plutocracy and Display a Media and Fiction sleduje vývoj kultury, umění a kritiky, které reagují na dobu plnou nových krizí a výzev, na dobu válek, online sledování, rozvratu médií i extrémních sociálních nerovností.
Dirk Vis: Research For People Who (Think They) Would Rather Create 1.1.2
Umělecký výzkum? Co je to umělecký výzkum a jak se takový umělecký výzkum vlastně dělá? Přestože tato knížka z nakladatelství Onomatopee vyšla už minulý rok ve druhém vydání, zařazuji ji vzhledem k aktuálnosti i do tohoto výběru. S nadnesenými otázkami si totiž studentky a studenti nebo někdy i pedagogové a pedagožky uměleckých škol stále neví rady. Lehká praktická knížka do ruky radí a inspiruje k tomu, jak nejlépe uchopit vlastní umělecký výzkum, jak zformulovat výzkumnou otázku, jak dělat dokumentaci, jakým stylem psát a kde najít správné téma.
Emiel Heijnen, Melissa Bremmer: Wicked Arts Assignments / Practising Creativity in Contemporary Arts Education
Knihu z nakladatelství Valiz ocení všichni, kdo učí umění. Je v ní shromážděno téměř sto zadání a úkolů vztahujících se k výtvarnému umění, performance, divadlu, hudbě a designu. Autoři kladou důraz na interdisciplinaritu, svobodný projev a rozvoj vlastního kritického myšlení.
Všechny tyto knížky jsem stihla většinou jen prolétnout, ohmatat a lehce pročíst. Přeji nejen sama sobě, ale hlavně vám všem, aby po předvánočním chaosu nastal čas si alespoň jednu z nich v klidu a míru, v hlubokém soustředění a s prožitkem přečíst.
Foto: Knihkupectví ArtMap
Knihkupectví ArtMap sídlí ve Vojtěšské ulici v centru Prahy. Jeho pobočku ale najdete taky v Brně, v Galerii TIC.