Artalk.cz

TZ: Jana Kroulíková v Galerii Ahoj Nazdar Čau v Liberci

Jana Kroulíková / O přitahování a odmítání / Galerie Ahoj Nazdar Čau, vitrínky kina Varšava / Liberec / 9.6. – 1. 9. 2022

Vystavované dílo navazuje na projekt s tematikou o hledání rovnováhy člověka v jeho každodenním životě, kterým se autorka dlouhodobě zabývá. Cílem instalace je poukázat na jev, který máme každý ve svém podvědomí, a to přitahování a odmítání. Zda vůbec vnímáme tyto aspekty v našem životě a zda se jimi necháváme ovlivňovat. V podtextu vyvstává otázka vyvažování emoční disharmonie, se kterou se běžně potýkáme, a snahu o dosažení své vnitřní stability. Myšlenky, kterými se Jana inspiruje, vycházejí z buddhistické filozofie a učení o meditační praxi. Oblast zkoumání reprezentuje balancování, čili přibližování a vzdalování se stabilnímu středu. Objekty, které pozorujeme v přírodě, jsou z rovnováhy vyváděny vnějšími podněty, například větrným působením. Při absenci větru se objekty přirozeně vrací do své stabilní, tedy klidné pozice. Autorka si tak pokládá otázku, zda bez přítomnosti rušivých elementů, do nichž řadí i přitahování a odmítání, dokážeme dosáhnout duševní stability, díky níž bychom mohli věci okolo nás začít vnímat zcela nekonvenčním způsobem.

Jana Kroulíková je studentkou oboru Tvorba ve veřejném prostoru Fakulty umění a architektury TUL. V minulosti studovala Oděvní návrhářství na Textilní fakultě TUL. Pochází z Chrudimi.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *