Artalk.cz

TZ: Reportáže z války v Artwall Gallery

Yurii Ivantsyk, Dmytro Krasnyi, Kinder Album, Tasha Levytska, Sestry Feldman / Reportáže z války / kurátorky: Lenka Kukurová, Zuzana Štefková / Artwall Gallery / Praha / 3. 5. – 30. 6. 2022

Reportáže z války

Ruský útok proti Ukrajině je pravděpodobně nejlépe zdokumentovaným válečným konfliktem v historii. V médiích se objevují fotografie a videa zachycující hrůzy války. Poskytují konkrétní obrazy dosud nepředstavitelných událostí. Vedle dokumentárních záznamů však vznikají i umělecká díla, která zachycují nejen šokující realitu, ale také pocity lidí, kteří jsou s ní přímo konfrontováni. Výstava Reportáže z války představuje právě takovéto subjektivní reakce ukrajinských umělců a umělkyň.

Rudá plocha, z níž rostou kříže, bomby padající z modré oblohy na žlutou zem, berla podpírající rozbouřenou oblohu, nazí lidé čelící obrněnému vozidlu, televizní diváci jako zajatci propagandy – to vše jsou silná vizuální svědectví, která podávají zprávu o prožívané realitě války. Objevují se motivy smutku, bolesti, ale i hrdinského vzdoru. Umělci a umělkyně pracují s různými médii a výrazovými prostředky, od malby přes kresbu až po karikaturu. Spojuje je téma války, která šokovala celý svět. Obrazy jsou gestem, jak se tímto šokem vyrovnat, a zároveň jasným protiválečným poselstvím.

Díla vystavujících umělců a umělkyň čerpají z bohaté historie umění jako formy protestu. Na rozdíl od dokumentárních záznamů tato díla také vyjadřují jasný názor a odsouzení agrese páchané na ukrajinském obyvatelstvu i kritiku dopadů mediální propagandy. V dějinách umění je tento žánr spjat s reportážními kresbami, které vznikaly během válek. Reportážní kresba nejenže v minulosti nahrazovala fotografii, ale byla osobnějším popisem světa.

Galerie Artwall se tématem ruské agrese na území Ukrajiny zabývala již v roce 2014 v době vpádu ruských vojsk na Krym. Slovenská umělecká skupina Kassaboys tehdy kritizovala argumentaci územních nároků vycházející z ideje návratu k historické podobě hranic. Toto téma je nyní aktuálnější než kdy jindy.

„Současnou výstavu považujeme za gesto solidarity s těmi, kdo jsou zasaženi tímto válečným konfliktem. Jejím prostřednictvím vyjadřujeme podporu těm, kdo byli nuceni opustit své domovy nebo přišli o své blízké. Zároveň chceme touto formou připomenout kolem projíždějícím divákům, kteří v klidu žijí své životy, že na Ukrajině se bojuje i za ně,“ říkají k výstavě její kurátorky Zuzana Štefková a Lenka Kukurová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *