Artalk.cz

TZ: Benefiční online aukce výstavy Alice Nikitinové

Benefiční online aukce výstavy Alice Nikitinové

Předmětem internetové aukce, která se uskuteční v sobotu 12. března 2022 v 17 hodin, jsou umělecká díla malířky Alice Nikitinové. Autorka se rozhodla reagovat na současnou situaci na Ukrajině a své obrazy z výstavy Společný základ (17/12/21–13/03/22), která právě probíhá v Galerii moderního umění v Hradci Králové, poskytnout k dražbě. Vybranou částku chce přímo věnovat nevládní neziskové organizaci Člověk v tísni v rámci Sbírky SOS Ukrajina.

Alice Nikitinová se narodila do smíšené rodiny, její matka je Češka a otec Ukrajinec. Do svých 19 let vyrůstala na Ukrajině, kde vystudovala Střední uměleckou školu v Kyjevě (1994–1998). Posléze byla zapsána na pražskou Akademii výtvarných umění do ateliéru prof. Jiřího Sopka, který absolvovala v roce 2004. Absolvovala dvouletý pobyt na Rijksakademie v Amsterdamu, účastnila se dlouhé řady kolektivních i samostatných výstav. V malbě se obrací převážně k odpozorovaným námětům ze všedního života.

Pořadatelem online aukce je Galerie moderního umění v Hradci Králové, jež v ní vystupuje jako zprostředkovatel prodeje uměleckých děl bez nároku na odměnu či náhradu vynaložených nákladů.

Dražba se bude konat na platformě LiveBid.cz určené především pro aukční domy.

Aukční katalog je již v tuto chvíli zveřejněn na internetu (viz odkaz níže). Současně jsou dražená díla ke zhlédnutí přímo na výstavě Společný základ v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

„V obrazech Nikitinové se společný základem myslí médium kresby, jeho kolektivní výuka a trénink. Ty staví do centra jako námět obrazu. Vracíme se tu k archetypální souvislosti mezi umělcovým smyslovým vnímáním, objektem a jeho reprezentací,“ popisuje kurátor hradecké výstavy Vít Havránek.

Dražit mohou registrovaní a přihlášení uživatelé, kteří mají možnost zadávat na jednotlivá díla tzv. limity. Limitem se rozumí maximální částka, již je zájemce ochoten za položku nabídnout. Tuto částku dražitel napíše do okénka „cena“ a stiskne tlačítko „Limitovat“. Limitovat je možné do 12. 3. 16:00.

Dražba těchto děl proběhne na portálu Livebid.cz dne 12. března 2022 v 17 hodin:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *