Artalk.cz

TZ: Veronika Šrek Bromová ve SmetanaQ Gallery

Veronika Šrek Bromová / Mezi dobrem a zlem / SmetanaQ Gallery / Praha / 3. 12. 2021 – 30. 1. 2022

SmetanaQ Gallery balancuje Mezi dobrem a zlem. Multimediální umělkyně Veronika Šrek Bromová zkoumá narušenou rovnováhu přirodního světa a moderní civilizace.

Jak moc je poškozena harmonie křehké přírody a lidské civilizace? Na to se ptá česká performerka a multimediální umělkyně Veronika Šrek Bromová v nové výstavě Mezi dobrem a zlem v prodejní galerii SmetanaQ. Strhující a často bezprostřední záznamy reality promlouvají skrze formát manipulované fotografie, videa, promyšlené instalace, objektu, kresby a malby. Sugestivní osobní svět umělkyně odhalí od 3. prosince výstava plná provokativních gest, experimentů a digitálních parodií.

Veronika Šrek Bromová patří mezi výrazné české umělkyně. Ve své tvorbě vychází z fotografie, s médiem ale pracuje živelně a inovátorsky. Ve SmetanaQ Gallery se zamýšlí nad zničením pradávné rovnováhy přírodního světa a lidské civilizace. Intenzivně vnímá a vstřebává každodenní realitu, která ji obklopuje. Paroduje digitální svět dětských animovaných postaviček, ale zároveň prostřednictvím digitálních technologií zaznamenává svou komunikaci s přírodním prostorem místa, kde žije. Více než deset let je totiž jejím domovem malá obec Střítež u Poličky ve východních Čechách, kde spolu se svým mužem Ivanem Šrekem organizuje celoroční výstavní, vzdělávací a kulturní program v galerii Kabinet Chaos a pořádá umělecká setkání či rezidenční kreativní pobyty a dílny. Kontakt s přírodou a reflexe současného dynamického světa je pro Veroniku Šrek Bromovou klíčový.

Výstava Mezi dobrem a zlem organicky spojuje všechny aspekty její specifické tvorby od manipulované fotografie a videa, přes prostorové instalace či objekty až po kresbu a malbu. Pohybujícím mobilem například snímá krajinu a vytváří tím znepokojující kresbu. Povrch země přirovnává k povrchu těla, tedy kůži, a vnímá ho jako vrchní vrstvu reality. Skrze vlastní tělesnou zkušenost a individuální vjemy se snaží vstoupit pod povrch a odkrýt tak možnosti mnohavrstevnatého vnímání naší existence. Jedinečnou vnitřní výpověď překládá do obecných sdělení, která se dotýkají každého z nás. „Veronika Šrek Bromová využívá při odkrývání skrytého a nevědomého určité odkazy k mytologii, rituálům a šamanismu. Právě v nich dokáže spojit člověka s živelnou přírodou a možnou cestou uzdravení. Pracuje s principem rituálu a velmi významně uplatňuje prvky performance. Výsledkem je záznam, jakýsi otisk, manipulovaná fotografie, video či site specific instalace,“ popisuje kurátorka výstavy Adriana Primusová z GASK – Galerie středočeského kraje.

Veronika Šrek Bromová absolvovala v roce 1993 Ateliér ilustrace a grafiky pod vedením prof. Jiřího Šalamouna na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1997 a 2000 byla nominována na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Její tvorba zaznamenala ohlas i v zahraničí a v roce 1999 reprezentovala Českou republiku na Bienále současného umění v Benátkách. V letech 2002–2011 vedla Ateliér nových médií 2 na Akademii výtvarných umění v Praze. Dosud se aktivně věnuje pedagogické činnosti, arteterapii a psychoterapii, organizační a kurátorské práci. Její výstava Mezi dobrem a zlem je ve SmetanaQ Gallery přístupná do 30. ledna 2022, od úterý do neděle mezi 11:00 a 18:00.

SmetanaQ Gallery je součástí pestré mozaiky aktivit multimediálního domu SmetanaQ. Tvorbu Veroniky Šrek Bromové si může návštěvník i náhodný kolemjdoucí vychutnat hned dvakrát. Zdejší velkoformátová outdoorová galerie Fasáda oživující výbuchem poničenou fasádu budovy v Divadelní ulici totiž až do 31. 3. 2022 nabízí projekt SPOLU–PRÁCE, na kterém se setkala s konceptuálním umělcem Milošem Šejnem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *