Artalk.cz

TZ: Jaroslav Josef Polívka v Galerii FaVU

Filozof struktur: Architekt a inženýr Jaroslav Josef Polívka (1886-1960) / kurátor: Ladislav Zikmund-Lender / Galerie FaVU / Brno / 30. 9. – 27. 10. 2021

Galerie FaVU otevírá 30. září unikátní výstavu Filozof struktur: Architekt a inženýr Jaroslav Josef Polívka (1886-1960), která prezentuje výsledky pětiletého mezinárodního výzkumu věnovaného životu a dílu československého emigranta Jaroslava J. Polívky (1886–1960). Polívka mezi válkami spolupracoval s elitou české avantgardy, podílel se na realizaci dvou československých pavilonů na světových výstavách v Paříži a v New Yorku a ve Spojených státech našel v roce 1939 nový domov. V Americe se seznámil s jedním z nejvýznamnějších moderních architektů, Frankem Lloyd Wrightem a třináct let s ním spolupracoval na osmi projektech. Výstava představí původní archiválie z pozůstalosti, reprodukce, plány, modely a umělecké ztvárnění některých Polívkových děl současnými umělci a umělkyněmi.

Autorem, výstavy je historik umění Ladislav Zikmund-Lender, který v roce 2017 absolvoval ve Spojených státech výzkumný pobyt podpořený Fulbrightovou komisí. Tehdy začal s výzkumem Polívkova života a díla v archivech po celých Spojených státech, pokračoval v paměťových institucích v Česku, na Slovensku, ve Švýcarsku či ve Španělsku. „Podařilo se zrekonstruovat Polívkův život, jeho dílo, ale i společenské a profesní vazby. Polívka bývá spojován s Frankem Lloyd Wrightem, ale znal se doslova s půlkou světa, sbíral umění, věnoval se amatérské fotografii. Dokázal propojovat lidi, být neustále v centru dění a až do smrti byl nadšený z toho, že dokáže prostřednictvím vynálezů a nových způsobů stavěn měnit svět k lepšímu,“ říká o svém výzkumu Zikmund-Lender.

Na výstavě návštěvníci najdou kompletní seznam Polívkova díla, které je rozloženo na třech kontinentech, velká část je věnována jeho vztahu s Frankem Lloyd Wrightem a tvorbě v Kalifornii. „Podařilo se nám sehnat jedenáct reprodukcí z Polívkova fotoalba, na němž dokumentoval své návštěvy u Wrighta v Arizoně, lidi, které tam potkal, cesty tam a zpět i stavební úpravy, jimiž Wrightovo sídlo během let prošlo. Deset fotografií pochází ze speciálních sbírek Univerzity v Buffalu a jedna ze soukromé sbírky,“ dodává autor výstavy. Kromě toho se na výstavě představují i Polívkova díla v Brně, krátký dokument o Polívkových projektech v sanfranciském zálivu a autoři se pokusili o rekonstrukci Polívkovy vlastní autorské výstavy z roku 1955. „Na ní Polívka představil projekty, kterých si v té době nejvíc považoval: most v Podolsku v jižních Čechách, burzu obilovin v Rotterdamu, motýlí most přes sanfranciský záliv, na kterém pracoval s Wrightem, a dům v Redwood City ve Wrightově stylu,“ doplňuje autor. Součástí této přehlídky je i 3D model motýlího mostu, zpracovaný studentem FaVU Lukášem Prokopem a fakultním 3D studiem, či Polívkovy prototypové tvárnice, jejichž repliku navrhla a zhotovila sochařka Klaudia Korbelič, absolventka FaVU. Ilustrátor Jan Šrámek do výstavy přispěl třemi velkoformátovými ilustracemi Polívkových děl.

K výstavě je připraven bohatý doprovodný program. V rámci Dne architektury proběhne komentovaná prohlídka a procházka po Polívkových realizacích v centru Brna. Dále je připravena komentovaná procházka po Polívkových stopách na brněnském výstavišti, přednáška autora výstavy a dětské výtvarné workshopy. Informace o doprovodných programech najdete na webu FaVU ZDE: https://www.favu.vut.cz/f26745/d215068

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *