Artalk.cz

Irák získal zpět z USA a jiných zemí více než 17.000 ukradených artefaktů

Více než 17.000 starodávných uměleckých děl ukradených v Iráku a vrácených ze Spojených států a dalších zemí dnes převzalo irácké ministerstvo kultury. Irácká vláda uvádí, že jde o největší objem vrácených památek v historii země, napsala agentura AP.

Většina artefaktů se datuje z doby před 4000 lety, kdy se v této oblasti rozkládala Mezopotámie. Ve Spojených státech je během své nedávné cesty získal irácký premiér Mustafá Kázimí. Další předměty se vrátily z Japonska, Nizozemska a Itálie, uvedli na společné tiskové konferenci ministr zahraničí Fuád Husajn a ministr kultury Hasan Nazím.

Podle Nazíma jde o největší množství vrácených památek v historii Iráku a výsledek měsíců úsilí irácké vlády a velvyslanectví ve Washingtonu.

„Na tomto poli nás stále ještě čeká spousta práce. Stále ještě existují tisíce artefaktů, které byly propašovány ze země,“ dodal Nazím. „Rezoluce OSN nás podporují v mezinárodní komunitě a na naší straně jsou také zákony zemí, do nichž byly tyto předměty propašovány.“

Artefakty byly ministerstvu kultury předány ve velkých dřevěných bednách. Ministerstvo už nechalo některé z nich vystavit, ale nejvýznamnější kousky budou nejprve posouzeny a až poté vystaveny v Iráckém národním muzeu.

Irácké starožitnosti byly ukradeny během desítek let války a nestability od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená invaze svrhla vládu Saddáma Husajna. Od té doby se irácká vláda snaží získávat své starožitnosti zpět. Archeologická naleziště po celé zemi jsou ale nadále značně zanedbaná kvůli nedostatku financí.

Osídlení nynějšího Iráku se datuje již do šestého tisíciletí před naším letopočtem, kdy byla tato oblast známá pod řeckým názvem Mezopotámie, tedy území mezi řekami (Eufrat a Tigris). Později zde založili slavnou civilizaci Sumerové, kteří mimo jiné na počátku třetího tisíciletí př. n. l. vynalezli klínové písmo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *