Artalk.cz

Ministerstvo kultury koupí za 30 milionů Kč kubistickou sbírku

Výkup souboru kubistických předmětů za 30 milionů korun dnes schválila vláda. Pocházejí z Bauerovy vily v Libodřicích, kde je shromáždila a zpřístupňovala Nadace českého kubismu. Část předmětů ze sbírky zůstane ve vile, část se přesune do Uměleckoprůmyslového muzea a další se vyčlení na zahraniční zápůjčky. ČTK o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva kultury.

K nejvzácnější části sbírky patří nábytek navržený architektem Vlastislavem Hofmanem, skici pocházející z rané fáze českého kubismu nebo předměty denní potřeby, které se na rozdíl od ostatních proudů moderního umění nikdy nevyráběly sériově, pouze jako zakázkové solitéry, a dochovaných děl v soukromém majetku je nyní již málo.

Významnými akvizicemi jsou i další nabízené soubory kubistického mobiliáře jako například nábytkové práce Pavla Janáka či Ladislava Machoně a také rozsáhlá sbírka keramiky předních kubistických tvůrců Vlastislava Hofmana, Pavla Janáka, Rudolfa Stockara, Jaroslava Horejce a dalších. Řada z těchto předmětů byla známá pouze z dobových reprodukcí a jejich objev byl uměleckohistorickou událostí. Kouzlo má také samotná vila, někdejší domov velkostatkáře Bauera, která prošla nákladnou rekonstrukcí.

„Nabízená kolekce je ve svém celku mimořádnou kulturní hodnotou. Ve světovém kontextu nemá obdoby a patří k mezinárodně nejobdivovanějším oblastem movitého kulturního dědictví České republiky. Nabídka výkupu této kolekce je zcela výjimečná, neboť díla českého trojrozměrného kubismu se již na českém i zahraničním trhu téměř neobjevují, zvláště ne v této vysoké kvalitě,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Nabídku na odkoupení sbírky obdrželo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze v roce 2016 od zakladatele Nadace českého kubismu Pavla Šafáře, která provozuje muzeum kubistického designu v Bauerově vile v Libodřicích. Sbírka obsahuje 14 nábytkových souborů čítajících 59 předmětů a 160 kusů keramických a kovových prací. V roce 2018 byla znaleckými posudky stanovena cena souboru kubistických předmětů na 30,83 milionu korun, což je také částka, za kterou ji ministerstvo kultury odkoupí.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze vlastní nejrozsáhlejší sbírky českého kubistického designu. Kolekce, jíž nyní stát koupí, sbírky významně obohatí, uvádí ministerstvo. Nábytkové soubory navržené Vlastislavem Hofmanem v letech 1910 až 1912 představují základní článek v kontinuitě vývoje užité tvorby hlavních osobností českého kubismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *