Artalk.cz

Kunsthalle Praha získala od Knížákových sbírku umělců z hnutí Fluxus

Kunsthalle Praha získala kolekci Marie a Milana Knížákových zaměřenou na umění hnutí Fluxus. ČTK o tom za nový prostor pro české a mezinárodní umění v Praze, který vzniká jako Kunsthalle Praha, informoval Ondřej Čížek. Termín Fluxus označuje mezinárodní umělecké hnutí, které vzniklo na počátku 60. let 20. století a jehož byl Knížák členem.

Fluxus navazoval na odkaz Marcela Duchampa a na tvorbu Johna Cage. Jeho členové se orientovali na intermediální přesahy uměleckých forem a kombinaci vizuálního umění s experimentální hudbou, divadlem a poezií.

Sbírka Fluxus se skládá přibližně ze 700 položek, jejichž součástí jsou převážně umělecké objekty a dokumenty, které manželé Knížákovi získali prostřednictvím intenzivních kontaktů s dalšími členy skupiny Fluxus. Sbírka obsahuje díla přibližně 46 umělců, mimo jiné jsou v ní zastoupeni George Brecht, Robert Filliou, Dick Higgins, Alison Knowlesová, Yoko Ono, Nam June Paik, Benjamin Patterson, Robert Watts nebo La Monte Young. K zastoupeným médiím patří především multiply, objekty, kresby, ale také fotografie a filmy dokumentující různé performance; součástí archivu sbírky jsou i knihy věnující se problematice Fluxus, autorské knihy a korespondence umělců.

„Po dokončení muzeologické registrace bude Kunsthalle Praha postupně zpřístupňovat sbírku Marie a Milana Knížákových odborné i laické veřejnosti pro vědecké, edukační a výstavní účely,“ uvedl Štefan Tóth, správce sbírky Kunsthalle Praha.

Fluxus je spojován se sítí vzájemně propojených umělců působících v několika centrech v USA, západní Evropě a Japonsku. Po roce 1962 se prostřednictvím kontaktů mezi umělci ve východním bloku rozvinuly umělecké strategie blízké Fluxu. V letech 1960 až 1980 umělci navazovali kontakty za hranicemi a své umělecké koncepce a politické přesvědčení komunikovali prostřednictvím pošty, publikací nebo organizováním happeningů.

Kunsthalle Praha je novou pražskou galerií založenou The Pudil Family Foundation. Veřejnosti se otevře 22. února 2022, uvedli dnes organizátoři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *