Artalk.cz

V Benátkách začalo o rok odložené bienále architektury

V italských Benátkách o víkendu začalo bienále architektury, které bylo o rok odložené kvůli epidemii covidu-19. Námětem výstavy je soužití ve společnostech, jež jsou poznamenané rostoucími nerovnostmi a zvyšujícím se politickým konfliktem, informovala agentura AFP. V Benátkách představuje své nápady 112 architektonických kanceláří a 61 národních expozic. Pavilon, který sdílí Česká republika se Slovenskem, je letos zavřený.

Hlavním tématem letošní expozice je otázka „Jak budeme žít spolu?“ ve světě, který je rozdělený rostoucími nerovnostmi, ekologickou krizí a také zvyšujícím se politickým napětím. Podle hlavního kurátora, libanonského architekta a děkana školy architektury a plánování Massachusettského technického institutu (MIT) Hášima Sarkíse, otázka díky pandemii nabyla na důležitosti. „Klademe tuto otázku architektům, protože nejsme spokojeni s odpověďmi, které dodala politika,“ uvedl hlavní kurátor.

Podle pořadatelů každá z expozic ukazuje návštěvníkovi dialog, který se vede v architektuře. „Takže návštěvník vstupuje do sálů, vidí tento dialog a začíná si utvářet názor,“ uvedl hlavní kurátor. Expozice se odvíjejí od pěti úrovní, na které architektura reaguje, od jednotlivce až po celou planetu přes rodinu či komunitu.

Letošní bienále vytvořily architektonické kanceláře, jež jsou až na několik výjimek v Benátkách poprvé. Zhruba polovina vystavujících architektů má méně než 55 let. Pořadatelé uvádějí, že cílem bylo představit ta nejvíce inovativní řešení nezávisle na proslulosti dané kanceláře či architekta.

Mezi národními pavilony letos chybí ten, který sdílí Česká republika se Slovenskem. Na letošní bienále se ale přesto představí české architektonické kanceláře Skull studio a Molo architekti, jež jsou v části pojmenované „Jak si budeme spolu hrát?“, a výtvarník Vojtěch Rada.

Kvůli pandemickým opatřením si návštěvníci bienále, které trvá do 21. listopadu, musí koupit vstupenku na internetu a uvést den návštěvy. V sobotu, kdy byla expozice poprvé otevřena publiku, bienále navštívilo zhruba 3500 lidí, uvedla agentura ANSA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *