Artalk.cz

TZ: Výstava EcoDesign v Italském kulturním Institutu v Praze

Výstava v IKI v Praze o nových směrech italského ekodesignu

Zajistit, aby byl odpadový materiál znovu přeměněn na zdrojové suroviny, vytvořit z recyklace a z opětovného využití základ cirkulární ekonomiky, změnit proces navrhování a výroby nejen s ohledem na udržitelnost životního prostředí, ale také na nové společenské vztahy založené na vzájemném sdílení, odpovědnosti a respektu k budoucím generacím, to jsou některé z emocionálních rysů stále zřetelnější tendence nového italského designu, který nese název Ecodesign a jehož primárním cílem je přispět k vybudování nové ekologie uměle vytvořeného.

Nabídnout alespoň částečnou ukázku toho, jak se italský design tímto směrem ubírá, je smyslem výstavy „3CODESIGN_3R_Ridurre_Riciclare_Riutilizzare“ (redukovat_recyklovat_opětovně využít), jejíž kurátorkou je Silvana Annicchiarico a kterou v rámci národního projektu propagace země „VivereALL´Italiana“ pořádá ve dnech od 27. května do 2. července 2021 Italský kulturní institut v Praze ve spolupráci s Velvyslanectvím Itálie a za podpory italského Ministerstva zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce.

V souladu s novými požadavky na environmentální udržitelnost svědčí vystavené inovační předměty o skutečném obratu tendence ve srovnání se způsoby výroby a strategiemi designu uplatňovanými v průběhu 20. století. Jde o nový model, který přehodnocuje všechny fáze navrhování a výroby a zaměřuje se od samého počátku na takové předměty, které lze opravit, opětovně využít, sdílet a recyklovat při zachování trvalé hodnoty a použitelnosti.

Dané výrobky jsou dílem mladých začínajících i mezinárodně uznávaných designérů, kteří tvoří pro renomované firmy v tomto oboru jako např. Massimiliano Fuksas pro Slamp, Lorenzo Palmeri pro Chiarella, Paola Navone pro Gervasoni, Lorenzo Damiani pro SILK, Antonio Aricò pro Myop, Enzo Mari pro Alessi, Philippe Starck pro Kartell, Issey Miyake pro Artemide, Joe Velluto pro Teraplast, Paolo Ulian pro Zava Illuminazione, Mariapia Bellis pro Pieces of Venice, Valentina Carretta pro Seletti, Gaetano Pesce, Antonio Marras a Salvatore Ferragamo.

Putovní výstava, která bude v Praze ukončena 2. července, tedy hned po V. ročníku Dne italského designu ve světě, se řadí k akcím pořádaným u příležitosti 26. konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP26), která se uskuteční v rámci partnerství mezi Spojeným královstvím a Itálií. Záštitu nad výstavou převzalo hlavní město Praha, radnice Prahy 1 a Italsko-česká obchodní a průmyslová komora (CAMIC). Místními mediálními partnery jsou Desingblock – Prague International Design Festival, DesignMag a Artalk.

Otevírací doba: od pondělí do čtvrtka 12.00 – 18.00; pátek 10.00 – 14.00.

Vstup při dodržování platných nařízení je volný po předchozí rezervaci prohlídky na adrese: iicpraga@esteri.it

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *