Artalk.cz

Olomoucké Muzeum umění zakoupilo do svých sbírek Vasarelyho plastiku Diamant

Muzeum umění v Olomouci zakoupilo do svých sbírek prostorově výraznou trojrozměrnou plastiku světoznámého maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho nazvanou Diamant. Dílo získalo muzeum od soukromého sběratele se souhlasem francouzské nadace Vasarelyho, řekl dnes ČTK mluvčí muzea Tomáš Kasal. Muzeum již vlastní 33 autorových grafických listů, obraz a tapiserii. Je jedinou státní institucí v zemi, která vlastní tak početný a průřezový soubor tohoto průkopníka op-artu. Cenu muzeum nezveřejnilo.

„Plastika Diamant je součástí akvizičního programu Muzea umění v Olomouci koncipovaného s ohledem na přípravu expozice Středoevropského fóra (SEFO), kde by tato atraktivní plastika sehrávala dominantní roli nejen svým rozměrem, ale především svojí originalitou a výtvarnou kvalitou,“ uvedla zástupkyně ředitele MUO Gina Renotière, která zastupuje muzeum při jednáních s Pierrem Vasarelym, jediným vlastníkem a správcem autorských práv Victora Vasarelyho.

Proslulý malíř, kreslíř, grafik, sochař a autor četných realizací v oblasti užitého umění a realizací do architektury v mnoha zemích Evropy, je považován za otce op-artu, jednoho ze zásadních uměleckých směrů druhé poloviny 20. století.

Díla maďarsko-francouzského výtvarníka Vasarelyho (1906 – 1997) obdivují návštěvníci významných světových muzeí a galerií. V České republice vlastní největší sbírku Vasarelyho prací právě Muzeum umění Olomouc, které od roku 2006 systematicky doplňuje kolekce středoevropského umění pro plánovanou expozici SEFO. V prosinci 2015 zakoupilo muzeum sérii 33 grafických listů, které představují tvorbu Vasarelyho v pěti desetiletích. O rok dříve se sbírky muzea rozrostly o Vasarelyho obraz Terek z roku 1951 a dva půl metru velkou tapiserii Harmas z roku 1966. O jejich získání usilovalo muzeum sedm let. Před třemi lety sbírky muzea rozšířila také jeho téměř dva a půl metru vysoká plastika s názvem TER-F2.

Díla Vasarelyho představilo Muzeum umění Olomouc na přelomu let 2007 a 2008. Výstava zhruba 80 obrazů, grafik, soch, ale i velkoplošných tapisérií a multiplů měla mimořádný ohlas. Zhlédlo ji bezmála 20.000 lidí, což expozici zařadilo mezi nejúspěšnější projekty muzea. Šlo tehdy o vůbec první profilovou prezentaci Vasarelyho tvorby v Česku po roce 1989.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *