Artalk.cz

Kolben Open 8 zahájí KO-LABORACI na Pragovce s beneficí na podporu kultury v době pandemie

Osmý ročník úspěšné akce Kolben Open ani v kulturně nepříznivé době neztrácí dech. Již poosmé se chystá předvést neopakovatelnou atmosféru  vysočanské Pragovky, žijící už desátým rokem uměním, tentokrát online a v duchu ko-laborace. Zatímco loňský, také online ročník, probíhal v tematických blocích, na letošek organizátorky, Kateřina Lenzová a Lucie Nováčková, připravují kompaktní benefiční stream na podporu umělců a ohrožených profesí i udržení kultury jako takové. Vysílání orámuje živé vystoupení Nauzea Orchestry a jejího nového alba Láska, zahájí velikou rezidentskou výstavu Ko-laborace a organicky začlení také tradiční součásti akce – otevřené ateliéry, které pro stream budou přetaveny v dokumentaristicky působící krátké rozhovory s vybranými umělci Pragovky. Technicky stream zaštítí Ledoborci kultury, těšit se tedy diváci mohou na profesionální kvalitu streamu.

Kolben Open, původně akce pro pár kamarádů, založená umělkyněmi Pragovky, letos chystá své osmé vydání, vzhledem k pandemickým okolnostem online. Po pilotní online variantě loňského ročníku, kdy v době prvních pandemických omezení organizátoři vytvořili úspěšný a sledovaný celodenní blok streamu během deseti dnů v podstatě na koleně a s velmi omezenými znalostmi, letos chystají o dost profesionálnější kvalitu, podpořenou technickou spoluprací s Ledoborci kultury. Obsahově se diváci mohou těšit na náplň, která bude srovnatelná s “živou” variantou Kolben Open. Obsah a forma však budou svým rozvržením přizpůsobeny formátu streamu: Orámování, přirozeně dané hudebními vstupy Nauzey Orchestry, DJ Jima Hatea a autorského setu Cyrila Kaplana vytvoří platformu pro rozhovory s umělci Pragovky v jejich ateliérech nejen o jejich tvorbě, ale také o tom, jak se jim na Pragovce žije a jak se za deset let uměleckých ateliérů proměnila. Chybět nebude ani zahájení velké rezidentské výstavy, tentokráte s názvem a tématem KO- LABORACE. Rezidentské výstavy se na Pragovce konají každé dva roky a letos poprvé je jejím kurátorem Petr Vaňous. V rámci streamu se bude konat krátká kurátorská prohlídka nově nainstalovanou výstavou, která bude veřejnosti fyzicky zpřístupněna v nejbližší datu, kdy budou opatření uvolněna. Rezidentská výstava KO-LABORACE pod kurátorským vedením Petra Vaňouse představí na bezmála 2000 metrech čtverečních díla 51 rezidentů Pragovky, mezi nimiž jmenujme například Filipa Černého, Matouše Hášu, Anežku Hoškovou, Annu Hulačovou, Jakuba Janovského, Jiřího Matějů, Vladimíra Mertu, Karímu Al- Mukhtarovou, Pastu Onera, Davida Pešata, Janu Prekovou, ale i Adama Štecha. Na nejkooperativnější část výstavy Kolaborace, kterou kurátor nazval „Studený bufet“, bude reagovat také taneční performance Lenky K. Bartůňkové a Petry Pellarové. Taneční performance odkáže zpět na ústřední instalaci výstavy KO-LABORACE, kde dal kurátor prostor k dialogu jednotlivých uměleckých děl. Ve streamu nebude chybět ani VJ na fasádu budovy ve večerních hodinách. Chybět nebude ani online vycházka do nepřístupných částí Pragovky s historikem architektury Lukášem Beranem.

V průběhu streamu bude možné na projekt přispět v online odkazu na Darujme.cz, čímž zároveň návštěvníci podpoří kulturní život Pragovky, tvorbu online streamu, a přispějí například také na honoráře pomáhajících profesí- techniků a zvukařů a dalších participantů vysílání.

Program benefičního streamu Kolben Open 8

Datum: 8.5. 2021 18:00

Nauzea Orchestra

Cyril Kaplan/ autorský set

DJ Jim Hate, VJ Košťák

Zahájení výstavy KO-LABORACE s kurátorem Petrem Vaňousem, zahrnující také krátkou kurátorskou prohlídku

Taneční performance: Studený bufet /Faro moving space/ Tančí: Petra Pellarová, Lenka Kniha Bartůňková. Zvuk: Marek Havlíček.

Rozhovory s umělci: Kateřina Adamová, Jana Babincová, Dalibor Bača, Filip Černý, Tomáš Džadoň, Anežka Hošková, Matěj Hrbek, Martin Káňa, Michaela Munzarová, Alessandra Svatek, Martin Šilhán, Pavel Trnka, Vladimír Merta, Karíma al-Mukhtarová.

Online vycházka s historikem architektury Lukášem Beranem k nepřístupným halám č. 19 a 18, u nichž právě probíhá rekonstrukce.

Technické zajištění streamu: Ledoborci kultury. Koncepce a produkce akce: spolek Pragovka for Art z.s.

 

Výstava KO-LABORACE bude probíhat od 9. 5. do 26. 8. 2021. Po dobu omezení bude přístupná nahlédnutím zvenčí či online a po uvolnění opatření se také fyzicky otevře veřejnosti. Výstavu zahájí kurátor Petr Vaňous v rámci ONLINE Kolben Open 8 v sobotu, 8. 5. 2021.

Rezidentská výstava (č. 3), jež je každý druhý rok nedílnou součástí KOLBEN OPEN, bude věnována tématu KO-LABORACE. Zatímco v angličtině jde o standardní označení spolupráce, v češtině název vykazuje rozporuplný význam, který pociťujeme negativně. Konotace názvu je subversivní sama o sobě. Díky tomu umožňuje vztáhnout se k tématu „spolupráce“ mnohoznačně. Vzniká tak prostor pro prezentaci rozmanitosti a nesourodosti autorských přístupů zúčastněných rezidentů Kolbenky, které nemusí být vždy ve vzájemném souladu. Kurátor: Petr Vaňous

Vystavující: Kateřina Adamová, Jana Babincová, Filip Černý, Eva Fajčíková, Eliška Fialová,  Daniel Hanzlík, Matouš Háša, David Helán, Anežka Hošková, Matěj Hrbek, Anna Hulačová, Martina Chloupa, Jakub Janovský, Kryštof Kaplan,Martin Káňa, Daniela Klimešová, Terezie Kusbach Kolářová, Tadeáš Kotrba, Veronika Landa, Zbyněk Linhart, Matouš Lipus, Václav Litvan, Jiří Matějů, Martin Matoušek, Vladimír Merta, Karíma Al-Mukhtarová, Michaela Munzarová, Petra Navrátilová, Richard Nestler, Lucie Nováčková, Pasta Oner, David Pešat, Jana Preková, Veronika Přikrylová, Ondřej Roubík, Marcel Rozhoň, Zuzana Růžičková, David Strauzz, Alessandra Svatek, Martin Šilhán, Pavel Šimíček, Adam Štech, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Hynek Vacek, Pavla Vachunová, Martin Vlček, Ladislav Vlna, Helena Volejníková, Lawrence Wells, Pavla Zábranská.


Foto: Marcel Rozhoň

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *