Artalk.cz

Nové taláry pro UMPRUM navrhla Liběna Rochová

Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM) má nové taláry. Navrhla je oděvní designérka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM Liběna Rochová. Členové akademické obce školy by měli taláry poprvé obléknout začátkem léta na promocích nových absolventů, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí školy Kamila Stehlíková.

Taláry jsou v modré barvě a nahrazují ty černé, které na UMPRUM sloužily dlouhá desetiletí a které navrhla emeritní profesorka školy Zdeňka Bauerová. Svým vzhledem připomínaly malířské pláště. Nové taláry podle mluvčí charakterizuje sošnost, důstojnost, velkorysost, noblesa, úcta k ceremoniím a zároveň funkčnost a jednoduchost.

„Čas ale běží, naše škola se dynamicky proměňuje a vedle různých nových kvalit chce mít také novou image, odpovídající ambicím do budoucnosti orientovaného uměleckého učiliště. Proto jsme se rozhodli pro výměnu talárů. Ty nové, které navrhla profesorka Liběna Rochová, patří jednoznačně do rangu vysoké módy, působí důstojněji a jejich invenční tvar je mnohem více individualizovaný, než tomu bylo u předchozích,“ uvedl rektor UMPRUM Jindřich Vybíral.

Liběna Rochová uplatnila při navrhování talárů i své zkušenosti z navrhování talárů pro Ústavní soud. Do nové kolekce vtiskla důstojnost, velkorysost a noblesu, které vyjadřují široká ramena s hlubokými sklady a vysokým límcem od krku, který zakrývá oblečení pod ním.

„Nové taláry jsem navrhovala tak, aby byly funkční, (…) snadno se udržovaly a dobře se nosily i v horkém letním počasí, kdy probíhají promoce studentů,“ uvedla Rochová. Každý talár je ušitý ze 7,5 metru látky, rukávy a sklady jsou podšité a podlepené, aby podržely splývavost látky a zároveň při chůzi a pohybech rukou umocnily důstojnost při pohybu. Barvu zvolila temně modrou. Jedinou výjimkou jsou taláry rektora a pedela. Rektorův je v barvě královské modři v barvě loga školy a je z pevné bavlny vysoké gramáže, aby podpořil sošnost. Kostým pedela je červený.

K talárům patří i nové pokrývky hlavy. Vedení školy má kolekci, kterou navrhla a vytvořila Sofya Samareva, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM. Oblé barety s geometrickým zakončením na jednom konci určené pro pedagogy navrhovala Liběna Rochová a pro školu je vyrobila firma TONAK. Taláry ušila firma ILLA & Partners.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *