Artalk.cz

TZ: Václav Rodek v Galerii výtvarného umění v Ostravě

Václav Rodek / Metakódy / kurátor: Jaroslav Michna / Galerie výtvarného umění v Ostravě / 10. 3. – 18. 4. 2021 

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, se v březnu veřejnosti nejspíš neotevře, přesto realizuje výstavu Václava Rodka v kurátorském podání Jaroslava Michny. Jedná se o první projekt nového cyklu výstav, který v rámci výročí 95 let Domu umění, GVUO představuje tvorbu ostravských umělců. Expozice bude zahájena on-line vernisáží v úterý 9. března a potrvá minimálně do 18. dubna. Zda bude možné si výstavu prohlédnout i naživo v tuto chvíli není jisté.

Aktuální epidemiologická situace není pro kulturní život a umělecké zážitky příznivá. Všem nám už chybí bezprostřední a přímý kontakt s uměním. Na ten si ale budeme muset nějakou dobu počkat. Nesmíme se ale vzdávat, rozhodně doporučuji si cestu ke kultuře hledat. Minulé měsíce nám potvrdily, že je možné a má smysl pořádat výstavy a další umělecké produkce i v on-line prostoru. Galerie výtvarného umění v Ostravě toho může být příkladem, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

V souvislosti s aktuální situací otevřených – zavřených galerií jsme se rozhodli linii výstav ostravských umělců zintenzivnit a rozšířit ji na celoroční program, doplnil Jiří Jůza, ředitel GVUO, a dodal, že cyklus výstav Ostrava sobě vznikl ve spolupráci s Fakultou umění Ostravské univerzity a pokračovat bude na podzim výstavou konceptuálního fotografa Michala Kalhouse.

VÝSTAVA V GVUO

Výstava Metakódy představuje bez mála dvacet převážně velkoformátových pláten ostravského malíře Václava Rodka od roku 2008 až do současnosti. Koncipovaná je jako průřez umělcovou tvorbou a pokouší se ukázat široké spektrum jeho malířského uvažování. Většina děl pochází z umělcova ateliéru, několik bylo zapůjčeno ze soukromých sbírek.

Václav Rodek skrze rozličné mechanismy malířské práce krouží kolem témat vnímání, vidění, zpochybňování a tázání se po realitě. Umanutě zkoumá subjekt-objektový vztah a zjišťuje, že tento vztah definovat jako model s vyzkoumatelnými parametry ani nelze. Spolu s ním jsme tak vrháni do členitého terénu vizuálních i obsahových vrstev. Malba je mu doslova filozofickou prací. Témata, s nimiž pracuje, tedy mytologie, či filozofická paradigmata, nejen studuje, ale rozličně je kóduje a reinterpretuje, vysvětluje Jaroslav Michna kurátor výstavy.

On-line zahájení výstavy se uskuteční v úterý 9. března v 18 hodin na sociálních sítích GVUO. Těšit se můžete na úvodní slovo Jiřího Jůzy, ředitele GVUO, kurátora Jaroslava Michny a malíře Václava Rodka. Zároveň bude představena také výstava dvanácti kreseb Václava Brožíka v Kabinetu grafiky, GVUO, kterou připravila kurátorka Gabriela Pelikánová.

DOPROVODNÉ AKTIVITY A PRAKTICKÉ INFORMACE

Výstavu doprovodí virtuální prohlídka, kterou si od konce března bude možné prohlédnout na webových stránkách GVUO, a publikace, jež představí nejen vystavované malby, ale také další plátna Václava Rodka, která již nebylo možné z prostorového důvodu prezentovat v Domě umění. GVUO plánuje také on-line komentované prohlídky s kurátorem Jaroslavem Michnou v úterý 30. března v 17 hodin a s malířem Václavem Rodkem ve čtvrtek 15. dubna v 17 hodin. Obě komentované prohlídky budou živě přenášeny na Facebooku a YouTube GVUO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *