Artalk.cz

Německo vrátilo potomkům majitelů 14 obrazů z Gurlittovy sbírky

Německo vrátilo potomkům původních židovských majitelů všech 14 obrazů ze sbírky Cornelia Gurlitta, u kterých se podařilo prokázat, že je nacisté ukradli. Uvedla to dnes zmocněnkyně vlády pro kulturu Monika Grüttersová, informovala agentura AFP. V Gurlittově sbírce jsou stovky děl předních světových umělců, které se našly v letech 2012 a 2014 v nemovitostech muže, jehož otec pracoval v nacistickém Německu jako obchodník s uměním.

Kresba německého malíře Carla Spitzwega Das Klavierspiel (Hra na klavír) se v úterý vrátila potomkům původního majitele Henriho Hinrichsena. Na jejich přání převzala dílo aukční síň Christie’s. Podle Grüttersové se tím podařilo vrátit dědicům všech 14 uměleckých děl z Gurlittovy sbírky, u kterých se prokázalo, že byly ukradeny nacisty.

Spitzwegovu kresbu zabavili nacisté lipskému hudebnímu nakladateli židovského původu Hinrichsenovi v roce 1939. Už v roce 1940 koupil obrázek Hildebrand Gurlitt, znalec umění, který obchodoval s předměty, jež nacisté zkonfiskovali Židům. V roce 1942 Hinrichsen zahynul ve vyhlazovacím táboře Osvětim.

Uměleckou sbírku, kterou nashromáždil Hildebrand Gurlitt, zdědil jeho syn Cornelis. V letech 2012 a 2014 stovky děl předních světových umělců objevily německé úřady v nemovitostech, které mu patřily. V bytě v Mnichově se našlo téměř 1300 obrazů, grafik a soch; dalších 250 děl bylo v Gurlittově nemovitosti v Salcburku. Jednalo se například o díla Augusta Renoira, Edvarda Muncha, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera nebo Otta Dixe.

Většina děl, u kterých se nepodařilo prokázat, že by je nacisté ukradli obětem holokaustu, byla vrácena zpět Gurlittovi a po jeho smrti v roce 2014 na základě závěti připadla Muzeu umění v Bernu. Pět set děl, u kterých stále není jasný původ, ale zůstává podle agentury AFP v Německu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *