Artalk.cz

Chalupeckého a Haukovou připomene billboard s jejich texty

Odkaz umělců a teoretiků Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové připomene v parku u nádraží v pražských Vršovicích, který nese jejich jméno, billboard zobrazující jejich texty. Instalaci vybrala ve výtvarné soutěži Prahy 10 odborná porota. Informoval o tom dnes mluvčí městské části Jan Hamrník. Billboard bude s pomocí neuronové sítě generovat a zobrazovat texty vycházející z kompletního díla obou autorů. Stát by měl v roce 2022, zaplatí ho magistrát a vyjde na 4,8 milionu korun.

Do soutěže, kterou radnice vyhlásila koncem června, se podle mluvčího přihlásila asi třicítka návrhů. Autory vítězného návrhu jsou umělci Vojtěch Tecl, Tereza Brussmannová, Adam Šustek, Jakub Rajnoch a architektka Savka Marenić. Radnice s nimi nyní jedná o uzavření smlouvy.

V anotaci návrhu autoři uvedli, že při generování textů bude zařízení využívat neuronovou síť, což je model užívaný v umělé inteligenci umožňující učení. Algoritmus bude „krmen“ všemi dostupnými texty a archiváliemi, které po sobě oba autoři zanechali. „Vzniká sloučení dvou přístupů k tvorbě psaného textu, a vytváří tak novou nesmrtelnou poezii a myšlenky, které se stále aktualizují,“ stojí v anotaci

„Koncept vítězného návrhu je z mého pohledu velice zdařilý komplexně, s konkrétním odkazem k osobnosti a práci básnířky Jiřiny Haukové a teoretika umění Jindřicha Chalupeckého,“ uvedl předseda poroty a rektor Akademie výtvarných umění v Praze Tomáš Vaněk. „Automaticky generované texty vycházející ze skloubení poezie Haukové a teoreticko-esejistických textů Chalupeckého budou asi nabírat mnoho rovin, od té vážnější přes humornou až k absurdní,“ doplnila další členka poroty a ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Na druhém místě se v soutěži umístil návrh typografického symbolu hvězdičky, která je automaticky natáčena směrem ke slunci, od architekta Radka Talaše. Třetím místo získala myšlenka parkových úprav architektonického studia COSMO.

Instalace bude financována z magistrátního programu Umění pro město, který má podporovat umisťování uměleckých děl na veřejných místech. Schválilo ho minulé vedení Prahy, současné nechalo jeho podmínky upravit. Dílo bude ve vlastnictví hlavního města, garantem programu je Galerie hlavního města.

Chalupecký a Hauková byli manželé a významní představitelé umění 20. století. Chalupecký proslul zejména jako výtvarný a literární teoretik a kritik a historik umění. Rovněž překládal, stejně jako básnířka Hauková. Park v Praze 10 je po dvojici pojmenovaný od roku 2014.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *