Artalk.cz

TZ: Fiducia spustila nový web, chystá trička dominant i on-line aktivity

Fiducia spustila nový web, chystá trička dominant i on-line aktivity / Antikvariát a klub Fiducia / Ostrava / 19. 10. 2020

Fiducia spouští nový web https://klubfiducia.cz, a to přesně 22 let od založení antikvariátu (založen 19. 10. 1998). Jedním z podnětů pro vytvoření webu je aktuální společenská situace. V průběhu jarního lockdownu jsme si uvědomili, že všechny naše aktivity jsou v on-line prostředí různě roztroušené a bylo by dobré je soustředit na jedno místo.

Na webu tak najdete na jednom místě všechny informace o aktivitách klubu, vydaných titulech, pamětních deskách a sochách, intervencích ve veřejném prostoru, akcích okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu, databázi ostravských soch, databázi ostravských památek a architektury a také řadu novinek.

Historička Romana Rosová pro nás podrobně zmapovala historii domu Nádražní 30, ve kterém sídlíme. Velmi zajímavá a pestrá minulost domu se v budoucnu kromě webu objeví také ve výkladních skříních u hlavního vchodu, které nám poskytlo Společenství vlastníků objektu, za což jim velmi děkujeme. (Na webu k dispozici zde: https://klubfiducia.cz/… 30/ )

Novinkou je projekt Fiducia on-line, který chceme na stránkách spustit v listopadu. Nechceme nahrazovat nebo pouze zaznamenávat živé akce, na kterých se s vámi potkáváme. Kontakt s vámi je pro nás zcela zásadní. Chceme vytvářet další prostor, v němž se budeme snažit uchopit a pojmenovat ostravskou kulturní krajinu. Náš nový projekt se bude jmenovat Ostravské kulturní stopy. Více se dozvíte na novém webu spolku počátkem listopadu 2020.

K dispozici je také nový e-shop spolku, kde můžete na jednom místě zakoupit naše knihy, katalogy, placky, pexesa, trička či tašky – postupně zde bude od listopadu přibývat speciální série triček, placek a tašek ostravských dominant. Ceny všech produktů jsou stanoveny tak, aby pouze pokryly náklady spojené s přípravou, výrobou a distribucí jednotlivých položek.

Nově můžete také přispět na naše aktivity formou daru přes portál Darujme.cz, který podporuje české neziskové organizace – do tohoto systému jsou zařazeny pouze organizace, které dodržují zásady transparentnosti. Jsme rádi, že jsme se mohli přidat k organizacím, které darovací portál využívají (jako jsou například Lékaři bez hranic nebo Člověk v tísni), a poskytnout tak dárcům přehlednou a bezpečnou formu, jak podpořit naše aktivity.

Kdo jsme? 

Jsme jednou z nejdéle fungujících kulturních institucí v kraji, patříme mezi nejznámější nezávislé kluby Moravskoslezského kraje. Antikvariát, který je jedním z největších na Moravě, byl založen Ilonou a Jiřím Rozehnalovými 19. října 1998 u kostela v Ostravě-Mariánských Horách. Od dubna 1999 působíme již na nynější adrese na Mlýnské ulici.

Jsme patrioti, kterým záleží na Ostravě a na tom, jaká je a bude. Angažujeme se v otázkách rozvoje města Ostravy, organizujeme diskuse na ožehavá témata, iniciovali jsme několik různých petic. Zapojili jsme se do debaty o budoucnosti industriálních památek v Dolních Vítkovicích, lipové aleje v Komenského sadech, budoucí podobě oblasti Nové Karoliny, do diskusí o vědecké knihovně přezdívané Černá kostka, o vzniku městské galerie či o hodnotě dnes již bohužel zaniklého ostravského komínu Strakáč. Zajímáme se o osud historických městských jatek, o zdevastovaný obchodní dům Ostravica-Textilia a další ohrožené městské památky. Jsme skupina nadšenců, která se snaží přiblížit vám to nejzajímavější z oblasti literatury, architektury, historie či industriálního dědictví. Pořádáme výstavy současného umění a fotografie, aktivity zaměřené na veřejný prostor, besedy s mimořádnými a zajímavými osobnostmi České republiky i zahraničí, autorská čtení, workshopy pro děti, veřejné debaty, komentované procházky či komunitní akce s velkou sítí dobrovolníků. Spolupracujeme s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, Národním památkovým ústavem Ostrava, Archivem města Ostravy, Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou v Opavě, Národním divadlem moravskoslezským, městskou galerií PLATO, Protimluvem, Gymnáziem Olgy Havlové a řadou dalších institucí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *