Artalk.cz

TZ: Moravská galerie vystavuje na Designbloku nově zakoupený design

Moravská galerie vystavuje na Designbloku nově zakoupený design / Brno / 8. 10. 2020

Moravská galerie připravila pro návštěvníky Designbloku otevřený depozitář, ve kterém představuje šedesát osm realizací z oblasti módy, šperku, produktového a grafického designu. Nové akvizice vybrala odborná porota z téměř šesti set děl přihlášených do otevřené výzvy vyhlášené v létě letošního roku. Výstava na Designbloku reflektuje budoucí vizuální identitu rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea v Brně.

Moravská galerie plánuje otevřít rekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum v červnu příštího roku a vybraná díla, která návštěvníci mohou spatřit na Designbloku, budou součástí nově připravované expozice. Na výstavě v Klášteře svatého Gabriela je možné spatřit padesát vybraných realizací, zbylých osmnáct si návštěvníci mohou prohlédnout na doprovodné prezentaci. Do otevřené výzvy, která byla ohraničena časovým obdobím od roku 1989 do současnosti, se přihlásili se převážně designéři mladší generace, jak komentuje ředitel Moravské galerie Jan Press: „Velké zastoupení mají mladí tvůrci, kterým přímá koupě děl měla pomoci v kritickém období pandemie, což byl jeden z našich hlavních cílů.“

Prezentace exponátů je pojatá jako otevřený depozitář sbírek Moravské galerie, do kterého mohou návštěvníci nahlédnout a téměř se dotknout nejvytříbenějšího designu současnosti. Prezentační platformu navrhl Maxim Velčovský a Studio edit!. Žlutá barevnost výstavního prostoru na Designbloku prezentuje vizuální identitu Uměleckoprůmyslového muzea navrženou Lukášem Kijonkou z grafického studia Kolektiv.

V tomto žlutém „depozitu“ se mohou návštěvníci setkat s designéry, jejichž jména rezonují ve světě designu již řadu let, ale také mladými začínajícími tvůrci. Často se jedná o díla unikátní, nesériově vyráběná, díky čemuž bude Moravská galerie jedinou tuzemskou institucí vlastnící dílo ve svých sbírkách. Mezi originály, které poputují do nových expozic, je například dvojice dětských hraček tzv. bulíků od Jana Čapka, koruna Janji Prokić, ověnčená cenou Czech Grand Design, dvojice uren s vyobrazením Milana Pekaře a Maxima Velčovského od Terezy Hruškové či světelný objekt Robot inspirovaný bratry Čapkovými od Jakuba Berdycha a studia QUBUS.

„Moravská galerie položila základ ke skvělé sbírce současného designu. A to je hodně. Je úžasné, že kromě historických sbírek, které jsou vlastně z části již starožitnostmi s velkou hodnotou, se Moravská galerie pustila v tak velké míře do sbírání současných autorů a vlastně i starožitností budoucnosti,“ komentuje posílení sbírky o současná díla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *