Artalk.cz

Ministerstvo kultury má posudky na kandidáty na šéfa NGP od zahraničních expertů

Ministerstvo kultury již obdrželo doporučení zahraničních expertů, kteří posuzovali materiály tří finalistů konkurzu na ředitele Národní galerie Praha, s nimiž se představovali před výběrovou komisí. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová na dotaz ČTK uvedla, že úřad jejich posudky nebude zveřejňovat, stejně jako výsledky manažersko-psychologických testů. Posudky podle ní slouží jen jako podklady pro ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Rozhodnutí o novém generálním řediteli NGP by podle ní mohlo padnout asi do dvou týdnů.

V srpnu ministerstvo uvedlo, že výběrová komise doporučila Zaorálkovi tři kandidáty. První v pořadí je současný ředitel galerie Plato Ostrava Marek Pokorný, druhá Alicja Knastová z Polska a třetí Jiří Fajt, který už na pozici ředitele NGP pět let působil. Loni Fajta předchozí ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) z funkce odvolal.

V srpnu kandidáti prošli assessment centrem, tedy formou výběrového řízení, při níž se zjišťuje třeba jednání kandidátů v různých modelových situacích, zkouší se práce v týmu nebo se skládají psychodiagnostické testy. Mezitím jejich koncepce, které předkládali komisi, ministerstvo poslalo několika osloveným zahraničním expertům z vídeňské Albertiny, pařížského Centre Pompidou či Metropolitního muzea v New Yorku.

Ministerstvo vyhlásilo konkurz v polovině dubna. Bylo to přesně rok po Fajtově odvolání. Ministr Staněk tehdy spolu s Fajtem zbavil funkce i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Oba Staněk odvolal s odkazem na hospodářská pochybení. Policie později obě trestní oznámení odložila a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele NGP omluvila.

Staňkovo počínání vedlo k protestům části kulturní obce a bylo na počátku úvah o jeho odchodu z funkce. Staněk podal demisi loni v květnu, ale prezident Miloš Zeman ji odmítl přijmout a s odvoláním otálel. Na žádost premiéra Andreje Babiše ho odvolal až ke konci července. Na konci srpna pak prezident jmenoval ministrem Zaorálka. Kvůli sporu o výměnu ministra kultury sociální demokracie hrozila odchodem z vlády.

Těsně předtím, než Staněk z postu ministra odešel, vypsal výběrové řízení na Fajtova nástupce. Ministr Zaorálek ho po svém nástupu na ministerstvo zrušil a z vedení NGP odvolal dočasně pověřeného ekonoma Ivana Morávka. Místo něj řízením galerie pověřil Anne-Marii Nedomu, manželku ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *