Artalk.cz

TZ: Města bez nás – Cudlínova Praha a Tokio objektivem japonských fotografů

Města bez nás – Cudlínova Praha a Tokio objektivem japonských fotografů / Praha / 11. 9. 2020

Síťový projekt Českých center Města bez nás skrze snímky předních fotografů ze zemí, kde působí Česká centra, představuje dříve rušné světové metropole, které na jaře roku 2020 zasáhla pandemie viru Covid-19. V případě výstavy v galerii Českého centra Tokio se jedná o Prahu viděnou objektivem Karla Cudlína a Tokio na snímcích 11 fotografů, kteří žijí a pracují v Japonsku.

MĚSTA BEZ NÁS: SÍŤOVÝ PROJEKT ČESKÝCH CENTER

Jádro výstavy tvoří soubor fotografií Karla Cudlína, na nichž zdokumentoval život v Praze během výjimečného stavu na počátku pandemie viru Covid-19. Fotografie byly původně představeny v Českém centru Bratislava, kde Cudlína doprovodil slovenský fotograf Peter Korčeka. Stejný formát, tedy kombinace fotografií Karla Cudlína se snímky jiné světové metropole, v níž pandemie výrazně poznamenala život místních obyvatel, přebírají další Česká centra, například ČC New York, Sofie, Athény a také Tokio.

Covid-19, Dvě města a 12 fotografů

České centrum Tokio představí 10 černobílých fotografií ze ztichlé Prahy, jež svým objektivem zachytil Karel Cudlín. Cudlínovu sérii z koronakrize doplní 11 vybraných snímků z Tokia, které pořídilo 11 různých fotografů působících v japonském hlavním městě. Zastoupení jsou například Hiromi Cučida, Čihiro Minato či Micugu Óniši.

O Tokiu se mluví jako o městě, které nikdy nespí, ale podobně jako Praha, i pulzující tokijská metropole se na jaře roku 2020 na několik dlouhých týdnů prakticky zastavila. Stalo se tak něco, co si do té doby v Japonsku nikdo nedokázal představit. Celá tokijská aglomerace má úctyhodných 38 milionů obyvatel a je tak považována za největší město světa – vylidněné ulice obvykle přelidněného Tokia a specifická atmosféra výjimečného stavu nabízely v Japonsku žijícím fotografům příležitost, která se už nikdy nemusí opakovat.

Jak si s touhle šancí významní představitelé japonské fotografie poradili a jak ve srovnání s Tokiem vypadá vylidněná Praha, se návštěvníci dovědí na výstavě Města bez nás v galerii Českého centra Tokio už tento pátek 11. září.

EVA TAKAMINE, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA TOKIO:

„Jelikož se na japonské straně projektu zúčastnilo 11 různých fotografů, je zajímavé vidět, jak někteří japonští autoři nezachycují pouze vylidněnou metropoli v období pandemie, ale také jakýsi vnitřní pohled a psychické rozpoložení jejích obyvatel.“

MEDAILONEK: Karel Cudlín (1960)

Český fotograf a pedagog, legenda české dokumentární fotografie. Vystudoval FAMU v Praze. Do povědomí veřejnosti se dostal jako jeden z osobních fotografů prezidenta Václava Havla. Ve svých cyklech dokumentoval odchod sovětských vojsk nebo povstání ve Valdické věznici. Byl osmnáctkrát oceněn ve fotografické soutěži Czech Press Photo. Pravidelně vystavuje a jeho fotografie jsou v galerijních sbírkách po celém světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *