Artalk.cz

Lounskou galerii by měl vlastnit stát, míní její příznivci

Galerii Benedikta Rejta (GBR) v Lounech by měl vlastnit místo Ústeckého kraje stát, míní její příznivci. Spolek přátel GBR se proto obrátil dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). V dopise spolek politiky žádá také o zvážení jmenování nových ředitelů jak lounské galerie, tak Severočeské galerie v Litoměřicích a Regionálního muzea v Teplicích. 

Galerie Benedikta Rejta v Lounech. Foto: Palu, Wikimedia Commons

Od září má šéfovat muzeu v Teplicích místo Radka Spály náměstek hejtmana Zdeněk Matouš (ČSSD), o jehož vítězství ve výběrovém řízení se delší dobu spekulovalo. Severočeskou galerii v Litoměřicích povede Dana Veselská, vystřídá Jana Štíbra. Novou ředitelkou Galerie Benedikta Rejta v Lounech bude Kateřina Melenová, nahradí Alicu Štefančíkovou.

„Domníváme se, že by bylo právně možné, aby se GBR jako rozpočtová organizace Ústeckého kraje znovu vrátila pod křídla ministerstva kultury,“ uvedli zástupci spolku v dopise. Míní, že velkou zásluhu na vzniku galerie má její bývalá ředitelka Alica Štefančíková. „Přes všechny potíže a neblahé snahy vedení Ústeckého kraje z ní tato ředitelka vybudovala respektovanou instituci s mezinárodním přesahem,“ stojí v dopise. Spolek také zmínil, že díky Štefančíkové se prezentuje v galerii poválečná tvorba umělce Emila Filly, o jehož pamětní síň na zámku v Peruci se kraj soudí s majiteli zámku.

„Jednou to patří kraji a kraj o tom rozhoduje, takže v tuhle chvíli, pokud by měl být převod na stát, si to nedokážu představit,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). Případné pozastavení jmenování vybraných ředitelů do funkce je podle něj také na kraji. „Měli jsme v komisi i odbornou veřejnost, tak jak mám informace, tak u všech třech výběrových řízení se vždycky komise shodly na výběru,“ dodal náměstek.

Proti ukončení činnosti ředitelů obou galerií Jana Štíbra a Alicy Štefančíkové vznikla i petice. Noví ředitelé budou mít smlouvu na dobu neurčitou, zatímco ti předešlí měli smlouvu na dva roky.

 

Celé znění otevřeného dopisu, který byl zaslán premiérovi Andreji Babišovi, ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi a na vědomí hejtmanovi Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi a starostovi města Louny Pavlovi Jandovi:

Vážený pane premiére

Vážený pane ministře!

Před časem jste společnými silami zachránili rodný dům Bohuslava Reynka v Petrkově jeho vykoupením a převedením pod státní instituci. Byl to pro kulturu a národní dědictví významný počin.

Musíme se však ptát, proč v Ústeckém kraji existují tendence, které jsou v příkrém rozporu s Vaší kulturní politikou, jejímž vyjádřením je právě shora uvedený příklad. Obracíme se na Vás s naléhavou žádostí, zda byste stejnou pozornost nevěnoval instituci, která má celorepublikový význam, ale v protikladu k němu je řízena krajskou samosprávou. Jedná se o Galerii Benedikta Rejta v Lounech.

Kulturní veřejnost považuje Galerii Benedikta Rejta v Lounech za kultovní místo české architektury. Tato významná stavba vznikla pouze díky úsilí stávající ředitelky PhDr. Alice Štefančíkové. Přes všechny potíže a neblahé snahy vedení Ústeckého kraje z ní tato ředitelka vybudovala respektovanou instituci s mezinárodním přesahem. Nevídaným způsobem prezentuje, kromě jiných, dílo Emila Filly, jehož poválečná tvorba byla rehabilitována až díky její prezentaci stávající ředitelkou Galerie Benedikta Rejta, zatímco vedení Ústeckého kraje napomáhá likvidaci Pamětní síně Emila Filly na Peruci.

Ptáme se proto znova: je nutné kvalifikované a věci oddané ředitele likvidovat? Pamětní síň Emila Filly, s níž je Galerie Benedikta Rejta sbírkově, organizačně a institucionálně spojena, byla součinností orgánů kraje, města Peruc a dalších aktérů zlikvidována. Nyní došlo i v důsledku nešťastné personální politiky Ústeckého kraje k likvidaci současné ředitelky PhDr. Alice Štefančíkové, která má lví podíl na tom, že se tato galerie stala sbírkově i jinak významnou celorepublikovou institucí.

Problém Galerie Benedikta Rejta spočívá v rozporu mezi republikovým významem této instituce a její regionální správou, která zde hledá především svoje personální a jiné zájmy. Domníváme se, že by bylo právně možné, aby se GBR jako rozpočtová organizace Ústeckého kraje znovu vrátila pod křídla Ministerstva kultury.

Vážený pane premiére, vážený pane ministře, zvažte prosím, zda by se ve Vašem nabitém programu nenašlo místo na návštěvu Loun, jak se našlo na návštěvu Petrkova a zda by se do té doby, pouhý měsíc před krajskými volbami, nebylo vhodné zasadit o pozastavení jmenování nových ředitelů a navrácení mandátu těm, kteří tyto instituce vybudovali?

Spolek přátel Galerie Benedikta Rejta v Lounech s podporou osobností kultury, podepsaných pod peticemi na podporu ředitelky PhDr. Štefančíkové, respektive za zrušení výběrového řízení.

V Praze 19. 8. 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *