Artalk.cz

TZ: Sýpka 2020 – den otevřených dveří Hradecké sýpky

Sýpka 2020 – den otevřených dveří Hradecké sýpky / Hradec Králové / 23. 8. 2020

Již podruhé bude otevřen široké veřejnosti objekt bývalého obilného sila v ulici Za Škodovkou v Hradci Králové. V neděli 23. srpna od 14 hodin můžete absolvovat komentovanou prohlídku této historické průmyslové stavby od pomyslného sklepa po střechu nebo si vybrat některý z bodů kulturního a doprovodného programu připraveného pro všechny věkové kategorie.

Připravena je prezentace a diskuzní panel o revitalizaci obdobných objektů, výtvarně-animační workshop nebo i divadelní představení či projekce filmu. Kompletní program naleznete na webu hradeckasypka.cz.

Obrovský zájem o prohlídky budovy, jenž stále probouzí imaginaci kolemjdoucích, přiměl pořadatele opět dvakrát do hodiny nebo i častěji dle kapacity, zpřístupnit bývalé Družstevního obilního skladiště z roku 1903 a aktivní formou seznámit zájemce s jeho historií i aktuálním stavem. Vstup do objektu je na vlastní nebezpečí.

Čas zde Vám taktéž zpříjemní výtvarně-animační dílna s lektorkou Nikolou Březinovou. Hravou formou bude pracovat s uvedeným prostorem, oživí sýpku, její stěny, zákoutí a detaily. Zapojit se do tvorby přímo na místě a dát průchod svojí fantazii může skutečně každý.

Stěžejním bodem programu bude prezentace vybraných revitalizovaných industriálních prostor upravených pro kulturní účely a následný diskuzní panel se zástupci vybraných kulturních iniciativ, organizací a objektů, který představí nejen spletité cesty k budoucímu využití chátrajících relitků minulosti, ale v diskuzi představí různé přístupy k jejich dalšímu využití a představí odlišné modely jejich fungování.

Večerní program zahajuje loutkové divadelní představení uměleckého seskupení Televize Estráda s osobitým humorem i estetikou. Honza Hrnčíř hraje game je hříčkou o životním stylu současné mládeže, přikované k obrazovkám, a o adrenalinu, který neposkytne ani sebelepší počítačová hra.

Závěrečnou položkou je projekce filmu Na věčné časy. Režisérka japonsko-českého původu Haruna Honcoop osobně uvede svoji audiovizuální mozaiku, která mapuje poválečnou architekturu v zemích východní Evropy. Kaleidoskop pohledů na historii i současný stav administrativních i obytných budov, soch, reliéfů a památníků podtrhuje mix dokumentárních a archivních filmových materiálů a originální hudební kompozice z autentických zvuků daného místa, dobových písní a proslovů. Vstup na akci je volný.

Pořádá MENU a rodina Matouškova. Partnerem akce je statutární město Hradec Králové, OFFcity,
GAMPA a KineDok.


Foto: Roman Flossler

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *