Artalk.cz

TZ: Program PLATO Ostrava září 2020

Program PLATO Ostrava září 2020 / Ostrava / 6. 8. 2020

Výstavy

16.4. – 29.10.2020
Písek ve vzduchu, Duna v PLATO | Online prezentace, výstava

Jak prožívají umělci z nejbližšího okolí PLATO dobu pandemie, izolace a nejistoty? On-line projekt Písek ve vzduchu, na který naváže po znovuotevření galerie výstava Duna v PLATO prezentací děl devíti zúčastněných autorů. Obě části tak zároveň rozšíří projekt Písek ve stroji.
Umělci: Jakub Černý, Martin Kubica, Barbora Kurtinová, Otakar Matušek, Šárka Mikesková, Michal Moučka, Filip Nádvorník, Marek Pražák, Hana Puchová
Kurátoři: Edith Jeřábková, Jakub Adamec
Online prezentace na https://plato-ostrava.cz/cs/Vystavy/2020/Pisek-Ve-Vzduchu-Duna-V-PLATO

18.6. – 29.10.2020
Písek ve stroji | Výstava

V letošním roce je ústředním tématem PLATO pojem intenzit. Projekt Písek ve stroji se zabývá povahou intenzity jako jedné z obecně sdílených charakteristik dnešního světa prostřednictvím pokusu o urychlení procesu zpomalení.
Základem tohoto pokusu je stejnojmenná výstava úzce propojená se specifickým programem, jejichž jádrem je sabotáž produktivity a nerůst. Jsou tací, kteří věří, že je třeba zrychlit – a aktivovat tak – sebedestruktivní síly kapitalismu, jež mu jsou podle nich vlastní; zpomalit prý už není možné. Současná vlna protipandemických opatření napovídá, že zpomalení si lze za určitých okolností představit a že se spíše srovnáme se „škubnutím po zatáhnutí záchranné brzdy” nebo zadřením stroje než s „nárazem” v plné rychlosti. Lze taková opatření dělat pouze shora? Výstavou chceme upozornit, že pískem ve stroji jsme především my, kteří se hrdě a cíleně stáváme krizí stroje jedoucího na plné obrátky.
Základem výstavy je „materiálová knihovna“ a díla umělkyň a umělců tematizující a často i vytvořená z odpadových materiálů po masové produkci ostravských výroben a firem. Materiálová knihovna je prakticky využitelná a funkční. Jde o kartotéku materiálových vzorků, jejichž kvality si uživatelé knihovny mohou nejen prohlédnout, ale také je fyzicky a fyzikálně prozkoumat, a to jak v průběhu výstavy, tak i v budoucnu, po jejím ukončení. Materiálová knihovna totiž bude v PLATO fungovat dlouhodobě. Oslovili jsme desítky firem na Ostravsku, aby nám poskytly vzorky odpadních materiálů, informace o jejich složení a o tom, v jakém objemu odpad měsíčně produkují. Dále jsme se s nimi dohodli na poskytnutí materiálu zájemcům za odvoz.
Umělci: Václav Drozd, Hana Drštičková, Jakub Černý, Andreas Gajdošík, Oto Hudec (SK), Šimon Kadlčák, Marius Konvoj, Vojtěch Kundrát, Tomasz Rakowski (POL), Eva Rossal (POL), Apolena Rychlíková, Tereza Vinklárková, Marika Volfová
Kurátoři: Jakub Adamec a Pavel Sterec
Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Vystavy/2020/Pisek-Ve-Stroji
Doporučené vstupné 30 Kč.

Doprovodné akce

16.9. v 18 hod.
Písek ve vzduchu, Duna v PLATO | Zahájení výstavy

Umělci z nejbližšího okolí PLATO v době postcovidové. Druhá část výstavy rozšiřující online prezentaci spuštěnou v období karantény.
Umělci: Jakub Černý, Martin Kubica, Barbora Kurtinová, Otakar Matušek, Šárka Mikesková, Michal Moučka, Filip Nádvorník, Marek Pražák, Hana Puchová
Kurátoři: Edith Jeřábková, Jakub Adamec
Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Program/2020/09/Pisek-Ve-Vzduchu-Duna-V-PLATO
Vstup volný

18.9. v 10–12 hod.
Co potřebují k zdravému vývoji lidská mláďata? | Seznamka pro rodiny s dětmi

Dopoledne s etnoložkou Annou Pohořálkovou o tom, kde končí biologické potřeby dětí a kde začínají ty kulturní.
Rodiče jsou zahlceni informacemi o tom, co a kdy mají nebo dokonce musí dělat, aby bylo jejich miminko zdravé a dobře se vyvíjelo. Na světě je ale mnoho kultur a každá má jiné požadavky. Co mají děti celého světa společné? Jaké jsou skutečné podmínky pro zdravý vývoj dětí? Kde končí biologické potřeby a začínají ty kulturní? Pohled z širší perspektivy může našimi představami docela zamíchat, ale může také přinést úlevu.
Anna Pohořálková je etnoložka, která se dlouhodobě věnuje podpoře nošení dětí a kojení.
Seznamka pro rodiče s dětmi je příležitostí setkat se, vzájemně se podpořit, sdílet čas, nápady, radosti i strasti a předat si zkušenosti. Ve veřejném, inspirujícím, aktivizujícím a zároveň bezpečném prostoru galerie. Společně se snažíme vytvořit komunitu rodičů s dětmi s podobnými zájmy.
Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Program/2020/09/Co-Potrebuji-K-Zdravemu-Vyvoji-Lidska-Mladata
Doporučené vstupné 30 Kč

18.9. v 19 hod.
Fitzcarraldo (Západní Německo, 1982) | Kino-pátek

Nejambicióznější film Wernera Herzoga a klenot evropské kinematografie.
Umanutý dobrodruh Fitzcarraldo si usmyslí, že do peruánských pralesů dopraví zázrak evropské kultury – operu. Jeho cesta do nitra neprobádaných končin naráží na bezpočet potíží, k nejpověstnějším patří přesouvání parníku přes horský hřeben. Ve filmu zní slavné operní melodie, z gramofonových desek uslyšíme i hlas Enrika Carusa, jenž téměř zázračně uklidní nepřátelsky naladěné Indiány. Film se natáčel za mimořádně obtížných podmínek tři roky, během nichž musel režisér měnit i herecké obsazení – mimo jiné odstoupili např. Jack Nicholson a Mick Jagger. (oficiální text distributora)
Dobrodružný / Drama
Režie: Werner Herzog
Scénář: Werner Herzog
Kamera: Thomas Mauch
Hudba: Popol Vuh
Hrají: Klaus Kinski, José Lewgoy, Miguel Ángel Fuentes, Peter Berling, Claudia Cardinale a další
158 min
V německém znění s českými titulky
Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Program/2020/03/Fitzcarraldo-Zapadni-Nemecko-1982
Vstup na projekce je součástí vstupného do galerie

22.9.–27.9.
Kuchyň intenzity: Voda & Znovuobjevené tradice | Jídlo a pití

Zuzana Blochová a David Fesl představují případovou studii bistra v kulturní instituci, kde se jídlo a pití stává rovnocenným komunikačním a vzdělávacím médiem.
Kuchyň intenzity přináší poznatky o výživě, střevní mikroflóře, genetice, dlouhověkosti a prosperitě v provázanosti lidí, zvířat, rostlin, živých a neživých entit. S důrazem na prožitek se zabývá ekonomickými a politickými vlivy, které vytvářejí předsudky o lidské výživě. V přítomném zmatku hledá ideální stravu pro současného člověka. Pracuje pouze se surovinami a produkty z ekologického a udržitelného zemědělství, rostlinami a ingrediencemi z okolní přírody, s pramenitou a minerální vodou z lokálních zdrojů. Kuchyň intenzity respektuje tradiční postupy a dbá o pečlivou přípravu jídla a kvalitu vody. Vymezuje se konvenční kultuře stravování, která ve snaze uspíšit proces pro finanční a časový profit, vynechává postupy, jež eliminují přirozenou toxicitu a zlepšují stravitelnost rostlin. Kuchyň intenzity transformuje výživovou hodnotu surovin pomocí namáčení, fermentace, sušení, louhování, uzení, pomalého vaření nebo pečení v zemi. Integruje přírodní ingredience jako jsou kořínky, klíčky, pupeny, houby, mechy a lišejníky, kvasinky a probiotické mikroorganismy. Kuchyň intenzity hledá možnosti prezentace a vztahy a významy skryté za barevností a chutí surovin a vzájemně je provazuje vnitřní logikou. Poselstvím Kuchyně intenzity je nabídnout představu blízké budoucnosti, kdy je minimální toxicita, a na živiny bohaté jídlo chápáno jako přirozené právo každé živé bytosti.
Kuchyň sleduje cyklus Intenzity a rozvíjí ho o vlastní témata: Comfort food, Voda & Znovuobjevené tradice.
Tentokrát se úzkostlivě věnuje tématu vody a jejím přehlíženým vlastnostem. Voda si vyměňuje informace se vším, s čím se setká a absorbuje živiny, minerály, toxiny nebo plasty.
Kuchyň vychází z tradic slovanské kuchyně a svobodně se inspiruje recepty z různých kultur a knih o výživě a fermentaci. Kuchyň se v této části také zabývá současnými poznatky o společenství střevní mikroflóry, které odráží psychický a fyzický stav jednotlivce a tvoří paralelu k lidské společnosti.
Kuchyň intenzity je společným projektem Zuzany Blochové a Davida Fesla.
Út 22/9 v 10–18 h
St 23/9 v 10–20 h
Čt 24/9 v 10–18 h
Pá 25/9 v 10–22 h
So 26/9 v 10–18 h
Ne 27/9 v 10–18 h
Menu připravujeme.
Kuchyň je součástí cyklu Intenzity.
Jídlo je nabízeno za doporučený příspěvek ve výši 80–160 Kč za vybrané jídlo.
Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Program/2020/05/Kuchyn-Intenzity-Voda

25.9. – 26.9.
Ostrava Kamera Oko 2020 v PLATO | Festival

Noční audiovizuální program v rámci mezinárodního filmového festivalu zaměřeného na kameramanskou tvorbu. Kurátorem programu je Ondřej Lasák (Genot Centre).
Pořádá Ostrava Kamera Oko.
Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Program/2020/09/Ostrava-Kamera-Oko-2020-V-PLATO
Vstupné: 250 Kč

27.9. v 10–12 hod.
Design empatie pro děti a rodiče | Workshop pro děti

Empatie jako nástroj designu zaměřeného na člověka. Tvůrčí dílna s umělcem Mariusem Konvojem o naslouchání a zájmu o druhé.
Vhodné pro děti od 6 let.
Rezervace na info@plato-ostrava.cz nutná
Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Program/2020/09/Design-Empatie-Pro-Deti-A-Rodice
Workshop je součástí cyklu Intenzity.
Doporučené vstupné 30 Kč

30.9. v 17 hod.
Nina Gažovičová: Trh nikdy nespí| Prezentace

Proč je trh s uměním důležitý a jakým způsobem ovlivňuje situaci na současné scéně?
A proč se dnes nemůžeme tvářit, že trh neexistuje a proč se stále tak nějak neumíme vyrovnat s cenovkou „připnutou“ k výtvarným dílům? Historička a autorky knihy Trh nikdy nespí (2019) Nina Gažovičová se pokusí vysvětlit tržní prostředí v širších souvislostech, pojmenovat jeho fungování, navázání na institucionální prostředí, základní principy, ale i vnitřní logiku. Nastíní ve zkratce historický kontext – vysvětlí, jak ovlivnilo naše současné pojetí trhu 40 let v socialistickém režimu a jaká byla cesta jeho opětovného konstituování se po roce 1989.
Nina Gažovičová je historička, kurátorka, licitátorka Aukční společnosti SOGA a autorka knihy Trh nikdy nespí. Studovala vědu o výtvarném umění na FF Univerzity Komenského v Bratislavě a filmovou vědu – teorie a dějiny filmu na Vysoké škole múzických umění. V roce 2013 získala doktorát na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.
Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Program/2020/04/Nina-Gazovicova-Trh-Nikdy-Nespi
Workshop je součástí cyklu Intenzity.
Doporučené vstupné 30 Kč

30.9. v 18.30 hod.
Markus Dressen (Spector Books): Dvanáct úkolů nakladatele | Prezentace

Prezentace grafického designéra a lipského vydavatelství Spector Books.
Prof. Markus Dressen se od roku 1999 zabývá grafickým designem. Od roku 2001 je spolueditorem časopisu Spector cut+paste. V centru Spector (vydavatelství, název časopisu, kancelář, síť nebo dočasná restaurace v Lipsku) pracuje na publikacích v oblasti současného umění. Od roku 2006 učí na Lipské akademii. Za své designérské práce získal řadu národních a mezinárodních ocenění jako například cenu Golden Letter v soutěži Best Book Design From All Over The World (soutěž o nejlepší knižní design z celého světa) v roce 2004. Žije v Lipsku.
Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Program/2020/04/Markus-Dressen-Dvanact-Ukolu-Nakladatele
Workshop je součástí cyklu Intenzity.
Doporučené vstupné 30 Kč

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *