Artalk.cz

Stát získal soukromou sbírku s díly Švabinského, Boudy či Reynka

Česká republika získala jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek české grafiky. Jde o pozůstalost po domažlickém gymnaziálním profesorovi, malíři a milovníkovi výtvarného umění Ervínu Ježkovi, jejíž hodnota je přes deset milionů korun. Ježek zemřel v roce 2016 bez zákonných dědiců a bez zanechání platné závěti. Jeho sbírka obsahovala mimo jiné díla Maxe Švabinského, Cyrila Boudy či Bohuslava Reynka. Majetkový úřad nabídne umělecká díla státním muzeím a galeriím. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Ježkova sbírka uměleckých děl čítala přes 2800 grafik, grafických listů, olejů, pastelů, akvarelů a kreseb. „V prvé řadě bylo nutno zajistit přesun uměleckého fondu do příznivějších podmínek pro skladování i úschovu. Byl proveden odborný soupis rozsáhlé umělecké sbírky a dalších cenných movitých věcí soudním znalcem. Přesunem fondu a další náročnou odbornou péčí se podařilo zachovat jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek české grafiky v republice,“ uvedl mluvčí majetkového úřadu Radek Ležatka.

Sbírka podle informací úřadu obsahuje díla autorů české grafiky, jako byli Max Švabinský, Bohumír Jaroněk, Cyril Bouda, Ludmila Jiřincová, Tavík František Šimon, Vincenc Beneš, Bohuslav Reynek a mnoho dalších. „Je doplněna kvalitními přetisky evropských a světových významných autorů např. Rembrandt van Rijn,“ uvedl Ležatka. Součástí sbírky jsou i práce regionálních výtvarníků Jana Paroubka, Františka Michla a Karla Kuneše.

Stát v pozůstalosti získal i díla samotného Ježka, který výtvarně tvořil od padesátých let až téměř do své smrti. Věnoval se také přípravě přednášek o dějinách malířství, sochařství a architektury ve výuce výtvarné výchovy na domažlickém gymnáziu. Podle informací z kroniky na webu města Domažlice Ježek zemřel 22. srpna 2016. Narodil se v roce 1928 v Chicagu v USA. Kromě sbírky byl v takzvané odúmrti také nemovitý majetek v Domažlicích.

Majetek, který zůstal po zemřelých bez přímých dědiců či závěti, je jedním ze zdrojů příjmů majetkového úřadu. Dále ho tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb. Loni stouply příjmy ÚZSVM o 11 procent na 1,48 miliardy a byly třetí nejvyšší od vzniku úřadu v roce 2002. Největší část pocházela z prodeje nepotřebných státních nemovitostí. Letos v pololetí stouply příjmy úřadu meziročně o 351.000 na 770 milionů korun, přičemž na celý letošní rok má naplánované příjmy 910 milionů korun.

Komentáře

    • Jiří kroupa

    Pan Ježek má příbuzné…..Jiří Kroupa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *