Artalk.cz

V technické místnosti Muzea Kampa hořely elektrické rozvody

V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů hořely dnes odpoledne elektrické rozvody. Zplodiny hoření se dostaly do výstavních prostor. Původní informace, že kvůli tomu bude nutné vynést obrazy, se ale nepotvrdily. Hasičům se prostory podařilo rychle odvětrat. Uvedli to na twitteru. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže, řekla ČTK mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci budou podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) v řádu vyšších desítek milionů korun. Škody na obrazech zatím nejsou známy, řekl Chabr ČTK. Příčinu požáru určí vyšetřovatel.

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil ČTK řekl, že díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit, uvedl.

Hořet začalo kolem 14:15, plameny se podařilo dostat pod kontrolu krátce před 15:00. „Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do výstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací,“ řekl poté mluvčí hasičů Martin Kavka. V technické místnosti byly tlakové lahve, hasiči je vynosili. Policejní mluvčí ČTK řekla, že přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru. Uzavřena byla v době zásahu plavební komora před objektem.

„Po dohodě s odborníky muzea nebylo nakonec nutné obrazy přesouvat. Prostor se nám podařilo rychle odvětrat. Požár je zcela uhašen,“ uvedl mluvčí hasičů kolem 16:15, v 17:30 se jednotky hasičů postupně vracely na své základny.

Škodu určí vyšetřovatel příčin požárů ve spolupráci se zaměstnanci muzea, kurátorkou výstavy a majiteli sbírek. Příčina požáru se prozatím vyšetřuje, sdělil Kavka.

Požár podle Pospíšila i Chabra vznikl při opravě v technické místnosti. Zřejmě kdosi svařoval panty, a od plamenů se vzňalo obložení místnosti, uvedl Pospíšil. Technickou místnost požár kompletně zničil, doplnil Chabr.

Budova se musela řádně odvětrat, okolí proto zajišťovali policisté. „Hlídají exponáty, je to celé otevřené,“ řekla ČTK policejní mluvčí Lucie Drábková. Policisté podle ní zůstali na místě zhruba do 18:15.

Pospíšil je vděčný hasičům za záchranu objektu a cenných sbírek, chce ale začít jednat s Prahou, které objekt patří, aby bylo možné co nejdříve Muzeum Kampa alespoň částečně otevřít. Více informací chce sdělit v pátek ráno na tiskové konferenci, uvedl na twitteru. Pokud by muzeum zůstalo zavřené delší dobu, byla by to po koronavirové krizi a s ní spojeným uzavřením další velká ekonomická rána, dodal.

Podle Chabra bude moci část muzea fungovat i nyní, neboť muzeum má dvě klimatizační jednotky. Jedna z nich poškozena nebyla. „Nicméně, co se týká toho křídla, co je vidět od Vltavy, tak tam se obávám, že to bude trvat poměrně delší dobu. Když budeme optimističtí, tak to potrvá měsíc, měsíc a půl, v horším případě i déle,“ řekl radní.

O založení Muzea Kampa se zasloužila sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková (100), která bydlí v jiné části muzea, než kde hořelo. Je v pořádku, uvedl Pospíšil na twitteru. Mládková v exilu v USA společně se svým manželem, ekonomem Janem Mládkem, shromáždila rozsáhlou sbírku umění. Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea, kde by mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech mu výrazně roste návštěvnost.

Sbírka Muzea Kampa se soustředí zejména na umění 20. století, s občasnými přesahy k 19. a 21. století. Pilířem sbírky je kolekce děl Františka Kupky (1871 až 1957), jednoho z nejdůležitějších průkopníků abstrakce. Obsahuje 215 olejomaleb, studií a kreseb. Díky daru Medy Mládkové je v majetku Prahy a muzeum je má v dlouhodobé správě. V muzeu je také sbírka Jiřího a Běly Kolářových a sbírka umění střední Evropy.

Sovovy mlýny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky nasazení zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo v krátké době otevřít veřejnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *