Artalk.cz

TZ: Julio Le Parc

Julio Le Parc / Galerie Závodný / Mikulov / 26. 6. 2020– 15. 8. 2020

JULIO LE PARC /1928/ patří ke kreativním a vizionářským osobnostem, které formovaly moderní umění 2. poloviny 20. století. Bývá považován za průkopníka kinetického umění a světelné animace. 

V roce 1958 odešel z Buenos Aires do Paříže, celoživotní blízké přátelství udržoval např.  s Jesúsem Rafaelem Sotem a Carlosem Cruz-Diezem. Na výtvarné scéně se etabloval v okruhu autorů galeristky Denise René a výtvarného kritika Franka Poppera. Společně s F. Morelletem, J. Steinem, Verou Molnár, F. Sobrinem, H.G. Rossim v roce 1960 založil skupinu GRAV, která pracuje s hravostí, variabilitou a přímou interakcí mezi dílem a divákem.

V roce 1966 získal hlavní cenu na 33. Bienále v Benátkách. V této době experimentuje s rytmizovanou světelnou a kinetickou projekcí, doprovázenou zvukovým záznamem. Od 70. letech se zabývá výzkumem barevného spektra a tvarových mutací. Důležitou součástí tvorby jsou i sochařské intervence do architektury.

Výstava v Galerii Závodný se snaží citlivým způsobem mapovat jednotlivé tvůrčí etapy této zajímavé a renomované osobnosti.

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 25. června 2020 v 18 hodin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *