Artalk.cz

Odborníci Klubu Za starou Prahu rezignovali na účast v poradních orgánech hlavního města

Členové Klubu Za starou Prahu dnes opustili Gremiální radu pražského Institutu plánování a rozvoje. ČTK to dnes sdělil jeden z nich, historik architektury Rostislav Švácha, druhou je dlouholetá předsedkyně klubu historička Kateřina Bečková. V tiskové zprávě uvedli, že nechtějí svým členstvím v radě sloužit jako zástěrka nesprávných rozhodnutí, která podle nich vedou k ohrožení charakteru památkové rezervace a k poškozování památek. 

Projekt přestavby Masarykova nádraží na centrální obchodní čtvrť v Praze, architekt: Zaha Hadid Architects, projektant: Penta Real Estate. Foto: pentarealestate.com

Za příklad nesprávných rozhodnutí Bečková a Švácha uvádějí kladné stanovisko magistrátu k projektu zástavby u Masarykova nádraží nebo k přestavbě památkově chráněného obchodního domu Máj. Oba též nesouhlasí s tím, jak magistrátní orgány „bagatelizují doporučení mise UNESCO z minulého roku“.

„Těmto chybným krokům nebudeme členstvím v Gremiální radě poskytovat alibi,“ uvedli Bečková a Švácha. Z obdobných důvodů rezignuje k témuž datu Bečková i na status stálého hosta v Radě světové památky, poradním orgánu Rady hlavního města Prahy.

Ředitel IPR Boháč řekl, že si názorů obou odborníků váží. „Bohužel se o tomto kroku dozvídám mediální cestou. Gremiální rada vznikla i proto, aby se respektované odborné názory na pražská témata střetávaly v debatě u stolu, a nikoliv jednostrannými mediálními prohlášeními,“ řekl. Dodal, že Bečkovou a Šváchu nenominoval Klub Za starou Prahu, ale Ústav dějin umění Akademie věd a Ústav pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Obě pracoviště IPR osloví o další nominace, dodal Boháč.

Projekt Penty u Masarykova nádraží projednávala Gremiální rada v lednu. Podle zápisu, který je k dispozici na webu IPR, se rada usnesla na tom, že zástavba jižní části ulice Na Florenci je pro město přínosná. Rada se shodla také na tom, že půdorys předložené varianty je možný s tím, že by bylo dobré snížit západní část plánovaných staveb na úroveň východní a že by bylo přínosné část budov věnovat bydlení. Rada závěry v tomto smyslu schválila jednomyslně, přítomni jednání byli i Bečková a Švácha.

Klub Za starou Prahu je nepolitickým občanským sdružením, které se od svého vzniku v roce 1900 věnuje ochraně památek v Praze. Klub sleduje proměny města, vyjadřuje se k jednotlivým přestavbám či novostavbám v Praze.

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) je koncepčním pracovištěm města v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. Zpracovává strategické, urbanistické a územně rozvojové dokumenty. Vznikl v roce 2013 transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *