Artalk.cz

TZ: Petr Válek ve Vasulka Kitchen Brno

Petr Válek / Přítvory (a jiná havěť) / Kurátoři: Miloš Vojtěchovský, Ondřej Merta / Vasulka Kitchen Brno / Brno / Zahájení 28. května 2020 v 18:00

Petr Válek, foto: Jan Bartoš

Petr Válek žije a pracuje ve domku v Loučné nad Desnou v pohoří Hrubý Jeseník. Městečko se do konce války nazývalo Vízmberk, neboli Wiesenberg. Pochází odkud také například světově proslulý pianista a básník Alfred Brendel, ten se tu narodil v roce 1931. Válek se narodil později v roce 1976. Vyučil se kameníkem, pracoval jako ošetřovatel v domově důchodců, teď se živí jako umělec. Od dětství se věnuje malování, kreslení, ilustracím a hudbě a nepřešlo ho to v pubertě. V posledních letech také staví z domácí potřeb mechanické a elektro-mechanické zvukové nástroje, různé samohybné, či kinetické objekty. Jako Der Marebrechst – noisový muzikant-vynálezce-výrobce-jůtubr v koženkovém saku v domácím studiu na zahradě, nebo v krajině nahrává “instruktážní” videa, které zveřejňuje na facebooku.

Výstava v Galerii Vašulkovy kuchyně zdaleka není první Válkova výstava. Nicméně je to první pokus jeho práce ukázat v rozmáchlém spektru: příbližuje ambient Válkova ateliéru, což je brikoláž – organická a chaotická koláž sešitů s kresbami, tub s barvami, obrazy hotovými i nehotovými, pověšenými či o stěny opřenými, knihami, kresbami, hudebními instrumenty, skulpturami a odstrojeným počítačem, na němž Válek vytváří virtuální průlety pohádkovými krajinami, ke kterým se inspiruje procházkami v údolích a stráních jesenických kůrovcových hvozdů.

Připraveno s podporou a ve spolupráci s Domem umění města Brna, Bastl Instruments i s projektem Terén – pole performativního umění.

K výstavě připravuje vydavatelství Vašulka Kuchyň exkluzivní nízkonákladový katalog s autorským CD, nabitý směsí obrazů, zvuků, kreseb, fotografií a textů. První příspěvek sepsal Tomáš Procházka, jeden z Petrových objevitelů a majitel mohovitého vydavatelství Endemit Archives. Texty celebrit jsou například od Pavla Klusáka a dalších. Procházkův text si můžete přečíst zde.

Během výstavy připravujeme několik večerních, ranních, či odpoledních pořadů, samozřejmě včetně sérií populárních video-podkastů, které Petr natočí v brněnském dočasném studiu Domu umění města Brna.

Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na Vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *