Artalk.cz

Policie odložila trestní oznámení na bývalého ředitele NG Fajta

Policie odložila dvě trestní oznámení, která na bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta podal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). ČTK to dnes potvrdilo ministerstvo kultury. Staněk podal trestní oznámení poté, co před rokem Fajta z čela NGP odvolal. Svůj krok zdůvodnil jeho údajnými hospodářskými pochybeními. Fajt obvinění opakovaně odmítal.

„Informaci, že trestní oznámení na pana Fajta byla odložena, jsme dostali. Podání trestního oznámení od předchozího ministra Staňka bylo stejně jako v případě Muzea umění v Olomouci zřejmě neadekvátní. Mrzí mě, jak se to celé odehrálo,“ sdělil dnes ČTK Staňkův nástupce Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Oficiální důvody ministra Staňka pro moje okamžité odvolání z funkce generálního ředitele NGP byly účelové, vykonstruované a zásadně nepravdivé a jsem rád, že k témuž nyní došla po zevrubném prošetření i Policie ČR,“ řekl dnes ČTK Fajt.

„Poslední rok nepatřil zrovna k nejšťastnějším obdobím mého života. Totéž jistě bude platit pro Národní galerii. Můj vyhazov totiž z hodiny na hodinu zastavil usilovnou práci na projektu ´nové Národní galerie´, kterou jsme se za podpory mnoha externích partnerů a podporovatelů snažili s mými kolegy po dlouhých letech stagnace a provincionalismu oživit a přivést mezi úspěšná evropská muzea umění,“ uvedl bývalý ředitel. Po jeho odvolání se za něj postavila padesátka ředitelů z muzeí celého světa i desetitisícová petice v ČR za Staňkův odchod.

Staněk náhle odvolal Fajta z funkce loni v dubnu, s ním také zbavil funkce ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Tento krok vedl k protestům a byl počátkem úvah o Staňkově odchodu z funkce. Hledání nového ministra vyústilo v dlouhá jednání na úrovni vlády i sociální demokracie. Staněk podal ke konci května demisi, prezident Miloš Zeman ji přijal až na konci července.

Staněk ještě s dalšími kontroverzními kroky, které učinil těsně před svým odchodem, vypsal na obě místa konkurzy. Zaorálek oba zrušil. Staněk podal trestní oznámení i na Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Policie je odložila už loni v listopadu.

U Fajta i Soukupa Staněk kritizoval údajná významná pochybení v hospodářské činnosti institucí, které spravovali. U Fajta zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích. Ředitele NGP Fajta odvolal s odkazem na kontroly v galerii, které však ve chvíli, kdy oznamoval, že Fajt skončil, stále trvaly.

Podle dřívějšího vyjádření Fajtova advokáta Františka Vyskočila se veškeré důvody pro odvolání buď opírají o nepravdy, nebo „pravdivý skutkový základ komolí a vyvozují z něj nedovolené hodnotové soudy“. „Následkem takového jednání je hrubý zásah do cti klienta (Fajta), znevážení jeho jména a profesní reputace,“ uvedl Vyskočil v dopise, který po Fajtovu odvolání zaslal ministerstvu a požadoval omluvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *