Artalk.cz

Historikové z ČVUT chtějí prohlásit památkami stavby z 80. let

Historikové z ČVUT podali na ministerstvo kultury další soubor návrhů na prohlášení staveb z druhé poloviny 20. století za kulturní památku. Tentokrát jde především o objekty z 80. let. Jsou mezi nimi třeba kulturní domy v Teplicích a v Uherském Brodě, Městský bazén v Tachově, Divadlo pracujících Most nebo Domov pro seniory v Praze Bohnicích. ČTK o tom dnes za skupinu předkladatelů informoval Petr Vorlík z Fakulty architektury ČVUT.

Výběr staveb vychází podle Vorlíka z dlouholeté práce kolektivu odborníků se zaměřením na moderní a poválečnou architekturu. „V žádném případě se však nejedná o závěrečný, kompletní soubor potenciálních kulturních památek ze 70. a 80. let. Tato podceňovaná, avšak pozoruhodná éra ´probublávání´ nových myšlenek teprve čeká na své uznání. Při výběru jsme zohlednili zejména komplexní architektonické kvality původních návrhů, důslednost realizace, význam pro dějiny české moderní architektury i pro identitu místa a v neposlední řadě výtečný autentický stav těchto budov,“ uvedl Vorlík.

Návrh podali 27. dubna. Kromě zmíněných staveb zahrnuje Provozně technickou budovu DP Metro v Praze-Novém Městě a poštu v Praze Stodůlkách.

Podobně navrhli jiný soubor staveb z druhé poloviny 20. století prohlásit za památky v říjnu 2018. Ministerstvo kultury v některých případech řízení o prohlášení za památku vede, v jiných ještě ani po roce a půl od podání návrhu řízení nezahájilo. V návrhu jsou i domy vzniklé při dostavbě Národního divadla včetně Nové scény. Loni se památkou staly vysokoškolské koleje v Praze Podolí z 50. let, které patří k projevům stylu sorela a vznikly v roce 1953.

Soubor staveb navržený v roce 2018 zahrnoval ještě třeba bývalý Mezinárodní svaz studentstva v Pařížské ulici, Urologickou kliniku VFN a 1. LF UK v Praze 2, Strojimport, hotel Intercontinental, Centrotex, planetárium či krematorium v Motole. V případě budovy svazu studentstva ministerstvo odmítlo zahájit řízení jako nedůvodné.

MK uvádí, že budovy druhé poloviny 20. století, které odborníci doporučují jako hodnotné, tvoří jen výsek spektra, jímž se pracovníci ministerstva zabývají. Nelze jednu skupinu staveb upřednostňovat před jinými, říká úřad.

Ze staveb reprezentujících architekturu druhé poloviny 20. století ministerstvo v minulosti prohlásilo za památky v Praze obchodní dům Máj, budovu bývalého Federálního shromáždění, Ústav makromolekulární chemie, Pavilon Expo, Hotelový dům nebo Hotel International. V dalších městech pak Hotel Continental (Brno), domy ve stylu sorela v Ostravě či Ostrově nad Ohří, Kulturní dům města Ostravy, Koldům (Litvínov, České Budějovice), plavecký bazén (České Budějovice), železniční budovy (Duchcov, Cheb).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *