TZ: Církevní památky Olomouce a Kroměříže v turistické sezóně 2020

Církevní památky Olomouce a Kroměříže v turistické sezóně 2020 / Olomouc, Kroměříž / 25. 2. 2020

Pro nadcházející návštěvnickou sezónu si olomoucké arcibiskupství i Muzeum umění Olomouc připravily řadu akcí a novinek, pokračovat ale budou i prověřené aktivity.

ARCIBISKUPSKÝ ZÁMEK A ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM KROMĚŘÍŽ

Mimořádnou příležitostí budou dubnové prohlídky zámecké Sala terreny. V rámci vědeckého průzkumu tohoto uměleckého skvostu bude také veřejnosti umožněno vystoupat na lešení spolu se špičkovými restaurátory z univerzity ze švýcarského Lugana i z univerzit v Pardubicích a Olomouci a prostudovat zdejší nástropní výzdobu opravdu zblízka.

Výstava „Panna Maria Křtinská“, otevřená od dubna do června v návštěvnickém centru Arcibiskupského zámku, představí sochu milostné Panny Marie stojící na hlavním oltáři poutního kostela ve Křtinách. Podle legendy byla socha nalezena v keři během bouřky v nedaleké obci Bukovina, kam ji měl přenést Boží posel v době byzantského obrazoborectví (8. až 9. století). Výstava návštěvníky seznámí s nově zrestaurovaným votivním obrazem této milostné sochy ze sbírek Arcibiskupství olomouckého a na příkladech starých tisků, modlitebních knih, grafik a devočních předmětů přiblíží rovněž podobu a rozvoj úcty k milostným obrazům Panny Marie v 17. až 19. století.

Od června do října bude v galerii zámecké obrazárny k vidění výstava „Arcibiskupský zámek v Kroměříži v proměnách staletí“. Zámek dnes tvoří díky své velkolepé raně barokní podobě jednu z hlavních architektonických dominant města. Výstava ukáže, jak dynamický stavební vývoj rezidence zachycují dobové veduty, architektonické návrhy a fotografie. V souvislosti s projektem obnovy zámku a Podzámecké zahrady, probíhajícím až do roku 2022, současně seznámí návštěvníky s ideou projektu a také přiblíží nové expozice, které v objektu vzniknou.

Díky festivalu FORFEST 2020 a jeho koncertnímu a výstavnímu programu se letos na letní sezónu opět otevře Biskupská mincovna s vodárnou. V srpnu se Arcibiskupský zámek zapojí do uměleckého a floristického programu festivalu Hortus Magicus a konečně na podzim, o svátku sv. Václava, se ve spolupráci se Společností přátel kočárových zápřeží zopakuje mimořádně úspěšná mezinárodní soutěžní přehlídka historických koňských spřežení v Podzámecké zahradě. Ta bude vedle toho ve spolupráci s mnohými spolky a organizacemi hostit i divadla, muzikály, Víkend otevřených zahrad s prohlídkami a kostýmovanými vystoupeními i další akce.

OLOMOUC, ARCIBISKUPSKÝ PALÁC

Během roku bude Arcibiskupský palác v rámci běžných prohlídek připomínat čtyřsté výročí úmrtí sv. Jana Sarkandra i sté výročí narození sv. Jana Pavla II. Ve spolupráci s informačním centrem města a Muzeem umění Olomouc připravuje pro turisty průvodce „Po stopách sv. Jana Sarkandra a sv. Pavla II. v Olomouci“ a sv. Jana Sarkandra bude akcentovat také v rámci Noci kostelů, aby si zájemci mohli v Olomouci projít místa s ním spojená. Dne 16. března se také v paláci představí nová publikace o sv. Janu Sarkandrovi. Koncem roku jsou v plánu i mimořádně úspěšné a vyhledávané adventní prohlídky a také prosincový koncert ke 250. výročí narození L. van Beethovena.

Pro letošek jsou v plánu dvě výstavy: „Pontifikálie. Liturgická roucha biskupské bohoslužby“, která bude souběžně k vidění v katedrále a na vybraných exponátech představí příklady historických liturgických textilií z bohatých sbírek katedrály. Uskuteční ji tým Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého pod vedením vyučující doc. Jitky Jonové. Druhá výstava bude na podzim ve spolupráci se Zemským archivem v Opavě věnována stému výročí narození předního českého heraldika Jiřího Loudy, zaměří se přitom na církevní heraldiku.

V turistické sezóně 2020 chce turistické centrum paláce navázat na spolupráci s městem Olomouc ve formě pobočky informačního centra v Arcibiskupském paláci. Ta by tak od dubna do září nabídla propagační materiály města, mapy, suvenýry s náměty města, informace návštěvníkům i prohlídky ve významných dnech, jako jsou Dny evropského dědictví, Noc kostelů nebo Noc muzeí. Díky dotaci města by byl palác přístupný i v pondělky, což je alternativa pro návštěvníky v den, kdy jsou ostatní památky zavřené.

OLOMOUC, KATEDRÁLA SV. VÁCLAVA

Výstava „Pontifikálie. Liturgická roucha biskupské bohoslužby“ na vybraných exponátech představí příklady historických liturgických textilií z bohatých sbírek katedrály. Vernisáž je plánována na 4. června, výstava bude otevřena do 28. září.

V souvislosti s 30. výročím založení olomouckého Centra pro rodinný život se v katedrále uskuteční výstava o historii centra, jeho aktivitách i o časopise „Rodinný život“. Otevřena bude od 16. května až do poloviny srpna.

Od poloviny srpna do poloviny září se uskuteční výstava fotografického společenství Člověk a Víra. Jedná se zřejmě o nejrozsáhlejší fotografický projekt v České republice – sdružuje okolo 140 fotografů dlouhodobě dokumentujících náboženský život, církevní tradice a projevy křesťanské víry v české společnosti. Autoři jsou amatérští fotografové, kteří na 60 velkoformátových snímcích pořízených v průběhu roku 2019 ukazují církevní události v olomoucké arcidiecézi i na jiných místech republiky.

Muzeum umění Olomouc | Patří k nejvýznamnějším institucím svého druhu v České republice, a to nejen z hlediska počtu spravovaných sbírkových předmětů (cca 185 000), ale také po stránce odborného záběru a výstavního programu. Výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost představuje ve třech objektech: Arcidiecézní muzeum Olomouc (16 výstavních sálů a 300 uměleckých skvostů z 11. až 18. století, trezorové poklady olomouckých arcibiskupů, národní kulturní památka Přemyslovský hrad), Muzeum moderního umění (výtvarná kultura 20. a 21. století v 5 výstavních sálech, dlouhodobé tematické expozice moderního umění, krátkodobé výstavy významných současných umělců z ČR i zahraničí) a Arcidiecézní muzeum Kroměříž (Správa, ochrana a prezentace sbírek Arcibiskupského zámku v Kroměříži, které se řadí k nejhodnotnějším kolekcím svého druhu ve světovém měřítku).