Artalk.cz

Konkurz na ředitele NGP by mohl být vyhlášen po Velikonocích

Garanční rada Národní galerie Praha připravila podobu výběrového řízení na ředitele této státní sbírkové instituce. Předseda rady Josef Pleskot dnes ČTK řekl, že na zasedání rady 10. února předají její členové parametry konkurzu ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). Podle představ rady by konkurz mohl být vyhlášen po Velikonocích a do konce letošního roku by Národní galerie mohla znát jméno nového ředitele, řekl Pleskot.

NGP nemá řádného šéfa od loňského 19. dubna, kdy tehdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal jejího ředitele Jiřího Fajta. Zdůvodnil to závažnými hospodářskými pochybeními. Tento krok vedl k protestům a byl na počátku úvah o odchodu Staňka z funkce. Vedením NGP pověřil Ivana Morávka.

Těsně předtím, než po přijetí demise prezidentem Milošem Zemanem Staněk z postu ministra odešel, vypsal výběrové řízení na Fajtova nástupce. Zaorálek ho po příchodu na ministerstvo zrušil, stejně jako Morávkovo pověření. Dočasnou ředitelkou jmenoval Anne-Marii Nedomu, která by měla instituci řídit do doby, než z konkurzu vzejde nový generální ředitel. Zřídil tehdy také garanční radu, která má pracovat na přípravě konkurzu a na jmenování členů komise, která by měla nového šéfa NGP vybrat.

Garanční rada pracovala na novém statutu NGP, který před Vánocemi odevzdala ministrovi kultury. V pondělí 10. února by s ministrem měla garanční rada statut probrat, stejně jako parametry výběrového řízení. Statut velké změny neobsahuje, musí se stále řídit zákonem o Národní galerii z roku 1949.

Pleskot uvedl, že do statutu byla především začleněna garanční rada jako orgán, který stojí mezi ředitelem galerie a ministrem kultury a měl by případně ztížit náhlá a nepodložená rozhodování obou z nich. Nemůže jim zabránit, ale pokud taková rozhodnutí učiní a budou v rozporu s doporučením garanční rady, může být na ně nahlíženo jako na svévolná rozhodnutí, míní předseda garanční rady.

Zda by z konkurzu měl vzejít jeden generální ředitel, nebo by se na řízení instituce mohl podílet manažer s odborníkem, může podle Pleskota vyplynout i z průběhu výběrového řízení. V každém případě bude několikakolové, uvedl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *