Artalk.cz

Ředitelka NGP propustila kurátora Adama Budaka

Dočasná ředitelka Národní galerie Praha (NGP) v Praze Anne-Marie Nedoma propustila kurátora speciálních projektů Adama Budaka, kterého do instituce přivedl jako hlavního kurátora někdejší ředitel Jiří Fajt. Nedoma svůj krok odůvodnila nadbytečností Budakovy pozice a tím, že Budakovo propuštění bylo nutné pro konsolidaci galerie z organizačního a finančního hlediska a z hlediska „standardního nastavení kompetencí a vzájemných vztahů v instituci“. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Budak se ke svému odchodu veřejně nevyjádřil.

„Pozice vznikla do jisté míry účelově a nesystémově a nebyla součástí žádné ze sbírek Národní galerie Praha. Tato dvojkolejnost se, bohužel, často negativně projevovala jak v rámci instituce, tak i mimo ni,“ odůvodnila Budakovo propuštění Nedoma. Podle ní Budakovy projekty ani nesouvisely se sbírkotvornou a výzkumnou činností instituce.

Nedomu dočasně pověřil vedením NG ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v září. Instituci má řídit do doby, než z konkurzu vzejde nový generální ředitel. Nedoma při té příležitosti tehdy uvedla, že její působení v NG bude orientováno především na přípravu fungující instituce – z hlediska správního, administrativního a finančního. „Prostě připravit pro nového ředitele instituci, která bude podporou jeho působení a podporou jeho dlouhodobějších vizí,“ řekla v září Nedoma.

Budak vystudoval v Krakově divadelní vědu a předtím, než se v září 2014 stal hlavním kurátorem NG působil v Hirshornově muzeu moderního umění ve Washingtonu. Pozici hlavního kurátora tuzemské sbírkové instituce zřídil po svém nástupu do jejího čela Fajt. Ve funkci byl Fajt do letošního dubna, kdy ho odvolal tehdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to závažnými hospodářskými pochybeními.

Komentáře

  1. I would like to sign this letter too! Adam Budak’s removal is a great loss for the art world in the whole of Europe. Antje Majewski

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *