Artalk.cz

Zaorálek bude ve Francii jednat s Centre Pompidou a UNESCO

Posílení kulturní spolupráce Česka s Francií je jedním z hlavním cílů dvoudenní návštěvy ministra kultury Lubomíra Zaorálka ve Francii. Zaorálek se mimo jiné setká se svým francouzským protějškem, bude jednat s prezidentem pařížské galerie moderního umění Centre Pompidou a vystoupí na půdě Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). O středečním a čtvrtečním programu ministra dnes informovala Ivana Awwadová z tiskového odboru ministerstva kultury.

Cílem cesty bude projednání bilaterálních témat a posílení kulturní spolupráce obou zemí, uvedl resort. Ve středu se Zaorálek setká s francouzským ministrem kultury Franckem Riesterem a ředitelkou Centra světového dědictví UNESCO Mechtild Rösslerovou a přednese projev na všeobecné rozpravě 40. zasedání Generální konference UNESCO.

Česko má na seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno 14 památek, mezi které od roku 1992 patří historické centrum Prahy. Podle komisařů organizace, kteří na jaře Prahu navštívili, se ale může české hlavní město dostat na seznam památek v ohrožení. Město i český stát totiž podle nich málo chrání hodnoty, pro něž byla historická část Prahy na seznam světového dědictví zapsána.

Ve čtvrtek má ministr Zaorálek na programu návštěvu pařížského Centre Pompidou a setkání s prezidentem muzea Sergem Lasvignesem. O zřízení pobočky této známé kulturní instituce v ČR opakovaně jednal premiér Andrej Babiš. Letos počátkem dubna podepsali zástupci Centre Pompidou a Národní galerie Praha (NGP) memorandum o spolupráci. Její součástí by měla být výměna uměleckých děl, odborníků a umělců mezi oběma galeriemi.

Vedení pařížské instituce se letos v květnu připojilo k protestnímu dopisu ředitelů významných světových muzeí a galerií, kteří vyjádřili nesouhlas s odvoláním ředitele NGP Jiřího Fajta. Podle červnového vyjádření pověřeného ředitele Národní galerie Ivana Morávka jednání s francouzskou stranou o spolupráci pokračují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *