Artalk.cz

Julie Béna píše rektorovi UMPRUM ve věci výběrového řízení na vedoucí Ateliéru intermediální konfrontace

Publikujeme dopis umělkyně Julie Bény, která společně s Markétou Magidovou vyhrála v loňském roce výběrové řízení na vedení Ateliéru intermediální konfrontace. Navzdory výsledkům výběrového řízení prodloužil rektor UMPRUM Jindřich Vybíral o rok smlouvu Jiřímu Davidovi a letos na podzim vypsal nový konkurz.

Dear Mr V.,

today I will speak in my name only.

Today I feel a bit like this girl, the one that you fuck but that you don’t really want to introduce to your family, because she is not rich enough, because she is not smart enough, because she is not beautiful enough, because she is not Czech enough.

Today I feel like the girl you fuck between 4 and 5 PM, the one with no name.

Today I feel like the girl you can just text when your dick feels like it, but that you don’t respect enough to walk out with or to bring to a restaurant. Today I feel bad.

I feel bad, cause I know I have been used, targeted, abused and dumped.

Yesterday, I remember this, you were calling for UMPRUM to open itself to foreigners to have an international school for international students.

Today I learned from the open call, you are requesting a B2 level for Czech language, today I feel Čechy Čechům, and I feel bad for you and for the school.

Yesterday I remember you told me the situation must be postponed, I’ll need to do a bit of progress in Czech, that we will have time to prepare for the next open call.

Today I read the open call is not allowing me to apply, because it is impossible to manage to get a B2 in few months. Today I remember that some of your teachers do not have this level, so I wonder what they will become.

Yesterday I told you, you could use your power to create a situation for me to not be able to apply for the next open call. You smiled and said of course not.

Today you did it.

Yesterday you told me you will find a way to make me participate to the school.

Today, I re-read the mail sent to me October 29th to invite me to do a workshop in November without speaking about duration, fees and proposing for me to teach in cellar. Today I have the feeling of having been taken as a puppet. And today I feel we were all puppets in a game we didn’t know how to play.

Today I feel extremely humiliated and angry as a foreigner, as a woman, as an artist, as a wife, as a mother, but I don’t feel so hungry. By this I mean that you inviting me from time to time, to keep the appearance, to be the “maitresse” in this little cheap hidden restaurant, this is not something that I will accept. Because I think I want a different lover, the one who will bring me to his/her parents and be proud of me for what I am and what I can give. You know the only time we met, I told you that love is not in the words but in the acts.

 

So I guess this was not love.

Julie Béna

Prague, November 11th 2019

Komentáře

  • Sláva Sobotovičová

  Dobrý den,
  zpoždění v oslovení na workshop na UMPRUM i nespecifikování jeho podmínek nenastalo chybou Jindřicha Vybírala, ale mou. Plánovali jsme workshop na zimní semestr (listopad nebo prosinec), ale chápu, že předstih nebyl dostatečný.
  Specifikace o podmínkách jsem neupřesnila jako první proto, že jsme chtěli za KVU co nejvíc vyjít vstříc Julie Béna a Markétě Magidové a nejdřív zjistit, jaká struktura a rozsah se nejvíc hodí jim.
  To, že jsou obě tyto věci připisovány rektorovi jako strategie, je nedorozumění, které mě mrzí vůči němu i škole. Jindřich Vybíral naopak opakovaně zdůraznil, že na workshopu mu záleží.
  Sláva Sobotovičová. KVU UMPRUM

  • Hana Janeckova

  This is just so terrible from UMPRUM, I’m sorry you have to go through this.

  • Natalia

  Dear Julie, if it can at least make this easier somehow, this disappointment in lover, you have to know, I applyed to the studio this year (with my hope) just because of you

  • Jindřich Vybíral

  Chère Julie,

  Váš dopis na Artalku mě nemile překvapil vzhledem k tomu, že od 27. června marně čekám na Vaši odpověď na e-mail, ve kterém nastiňuji možnosti Vašeho působení na Katedře volného umění UMPRUM.

  Moje nabídka spolupráce stále platí, ale rozhodně si s Vámi nebudu vyměňovat vzkazy přes média.

  Cordialement,

  Jindřich Vybíral, rektor UMPRUM

 1. […] “Today I feel a bit like this girl, the one that you fuck but that you don’t really want to intr…“ – as Béna stated. The artists Sláva Sobotovičová and David Fesl were cancelled hard after a performative ceremony for the Věra Jirousová Award for art critics. The corresponding anti-awards accent slipped from good satire to unfortunate insensitivity when the category “Whiner of the Year” quoted Facebook statuses of artists or curators who shared conflicting personal experiences, such as assault. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *