Artalk.cz

TZ: Svérázné instalace přehlídky mladého umění Pokoje promění prázdné místnosti Desfourského paláce

Svérázné instalace přehlídky mladého umění Pokoje promění prázdné místnosti Desfourského paláce / Praha / 29. 10. 2019

8. ročník site-specific přehlídky mladého umění POKOJE 2019 proběhne od 8. do 17. listopadu v Praze. Studenti z více než tří desítek ateliérů vysokých uměleckých škol oživí prázdné místnosti Desfourského paláce na Praze 1 instalacemi na téma svéráz. Mladí umělci pozvou návštěvníky na bizarní rodinnou večeři, na retro diskotéce jim vytvoří jejich současný sociální kredit, jinde diváci zakusí svéráznost Ústeckého kraje nebo se stanou součástí počítačové hry. Novinkou přehlídky je kurátorský pokoj, jemuž podobu vtiskne umělkyně a kurátorka Magdalena Jadwiga Härtelová. Ta povede i workshop praktických rad pro umělce, teoretiky, kurátory a další činné v kultuře. Na výstavu tematicky navazují přednášky o spolupráci v umění Dariny Alster ze skupiny Mothers Artlovers, ředitelky mezinárodního keramického sympozia Evy Pelechové, iniciativy Respekt Madam nebo dua Barbory Fastrové a Johany Pošové.

Prázdné místnosti Desfourského paláce na pražské Florenci se stanou výstavním místem pro studenty vysokých uměleckých škol, kteří je promění svéráznými instalacemi. “Pro letošní ročník jsme zvolili téma svéráz, který může znamenat originalitu, specifičnost nebo odlišnost, a to nejen v umění. O mladých umělcích se také často stereotypně mluví jako o svérázech. Zajímalo nás, jak se k takovému tématu postaví. Potěšilo nás, v čem všem ho studenti nacházejí,” říká ředitelka výstavy Kristýna Péčová.

Svéráz třicetkrát jinak

“Dostat se do historických prostor a zpracovávat v něm téma svéráz, je už samo o sobě symbolické. Se spolužačkou z ateliéru jsme si vybraly téma svérázné ženy na počátku tisíciletí, tedy v období, kdy jsme se jimi samy staly,” říká Julie Slauka z Ateliéru s hostujícím umělcem UMPRUM.

Na svéráz rodiny i každého jejího člena upozorní instalace rodinné večeře studentů Ateliéru oděvního a textilního designu Univerzity J. E. Purkyně (UJEP). Ze stejné univerzity pochází i projekt studentů Digitálních médií, jehož hlavním tématem je hledání, ovlivňování a definování naší individuality, která je formovaná určitým “regionálním svérázem”.

Interaktivní instalace studentů ateliéru Ilustrace a grafiky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara představuje pokoj coby trojrozměrnou knihu, do které je obtisknut život alkoholičky.

V místnosti připomínající retro diskotéku se studenti Digitálního designu zlínské Univerzity Tomáše Bati rozhodli prověřit současný sociální kredit návštěvníků. Celá místnost reaguje na systém sociálního kreditu, který bude v Číně realitou již od příštího roku.

Zlínští studenti Reklamní fotografie vytvoří 3D model Desfourského paláce a zasadí ho do počítačové hry Counter-Strike 1.6, kterou si návštěvníci budou moci zahrát. Umožní jim tak digitální pohyb po budově, ve které se právě nacházejí, s tím rozdílem, že v ní jsou i lidé z druhého týmu, kteří mají za cíl zlikvidovat protivníka.

Českému svéráznému fenoménu chataření, chalupaření a kutilství se bude věnovat instalace studentů Krajinářské architektury ČVUT.

Kurátorský pokoj – Svéráz národního lovu

Novinkou letošního ročníku přehlídky je kurátorský pokoj, o jehož podobu se postará umělkyně a kurátorka Magdalena Jadwiga Härtelová, která působí mezi Prahou, Berlínem a Bay Area. “Pokoje jsem sledovala už od svých kurátorských začátků. Díky energii mladých umělců byla vždy inspirativně svěží a nebojácná, možná také tím, že nebyla svázána tradičním prostředím bílých galerijních zdí. Účastnit se přehlídky jako kurátorka je skvělou příležitostí reflektovat výjimečnosti mé domovské scény v kontextu zahraničního umění, které jsem mezi tím potkala,” říká Härtelová. Za dveřmi kurátorského pokoje představí instalaci pojmenovanou Svéráz národního lovu. “Titul kurátorského pokoje jsem si vypůjčila z názvu ruské komedie z devadesátých let. Zamýšlela jsem se především nad momenty, kdy je svéráznost umělce používána jako výmluva či omluva pohrdavého, ignorativního či toxického chování, které se snaží postavit nad „běžnou společnost“,” dodává Härtelová. Vystudovala kurátorství na California College of the Arts v San Francisku, kde také vedla dva galerijní prostory, The Orange Box a The Room. Ve svých projektech se zaměřuje na nová média, performance a sociálně angažované umění. K jejím dlouhodobým projektům patří Navajo Mountain Boarding School Project v Navajo rezervaci v Utahu, mezinárodní Mother Tongue Project s íránskou umělkyní Shaghayegh Cyrous a Chorus projekt v Anchorage na Aljašce.

Praktický workshop a přednášky ZDARMA

Jak hacknout svět umění, nebo se o to alespoň pokusit…je workshop praktických rad pro umělce, teoretiky, kurátory a další činné v kultuře vedený kurátorkou Magdalenou Jadwigou Härtelovou. Cílem workshopu je vytvořit místo pro sdílení tipů, zkušeností či otázek, na které není jednoznačná odpověď. Skrze praktické a profesní rady pro (nejen) začínající umělce, kurátory a organizátory kulturních akcí otevře prostor pro diskuzi o umělecké a kurátorské pracovní etice, potenciálu a úskalí umělecké organizace a možnostech přerozdělování prostředků v uměleckém světě. Pomůže strukturovat portfolio a definovat svoji praxi v pěti větách.

15. 11., 17:00 – 18:30

Pokoje gathering ~ přednášky o spolupráci v umění

Jaké může mít podoby spolupráce v umění kromě zakládání uměleckých skupin? Jaký význam mají dočasná setkání umělců v rámci sympozií a rezidencí? A jak v umění fungují podpůrné skupiny nebo spolupráce různých uměleckých profesí? O tom budou během odpoledního setkání na Pokojích 2019 hovořit hosté z oborů volného umění, architektury nebo keramiky: umělkyně Darina Alster ze skupiny Mothers Artlovers, ředitelka mezinárodního keramického sympozia Eva Pelechová, iniciativa Respekt Madam nebo duo Barbora Fastrová a Johana Pošová.

14. 11., 17:00 – 20:00

Komentovaná prohlídka Svéráz národního lovu 

V sobotu 9. listopadu od 16:00 proběhne komentovaná prohlídka s kurátorkou Magdalenou Jadwiga Härtelovou a ředitelkou Pokojů Kristýnou Péčovou. Účastníci prohlídky se dozví, jak vidí kurátorka s mnoha zahraničními zkušenostmi mladou českou uměleckou scénu, jak koncipovala svou výstavu na Pokojích 2019 a co pro ni znamená svéráz – téma letošního ročníku.

Kurátorský meeting point ~ přisedni si a pobav se o umění!

Každý den v čase od 18:00 do 19:00 se na Pokojích mohou návštěvníci potkat s kurátorem nebo teoretikem umění, s nimiž si bude možné neformálně popovídat o současném umění, kurátorské profesi i sdílet dojmy z výstavy.

Containall ~ pořadatel výstavy

Výstavu už sedmým rokem pořádá obecně prospěšná společnost Containall, která svými letitými aktivitami oživuje pražská veřejná místa. Sezóně provozuje dvě kulturní centra v srdci Prahy: Stalin na Letné a Containall v letenském parku Stromovka vytvořený z přepravního kontejneru. Sezónní aktivity Containall, o. p. s. zapříčinily mimo jiné i to, že si budovy opuštěného paláce v Cihelné ulici, ve kterém se konaly první ročníky výstavy Pokoje, povšimly další subjekty jako Pražské Quadriennale, festival ilustrace Lustr nebo Signal festival, které daly jinak alespoň na omezenou dobu nevyužívanému paláci v Cihelné ulici opět smysl.

Záštitu nad akcí v roce 2019 převzali: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Fakulta Architektury Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulta umění Ostravské univerzity, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Městská část Praha 1. Akci podpořilo Ministerstvo kultury České republiky, Magistrát hlavního města Prahy a Městská část Praha 1.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *