TZ: Symposium Emancipace, Bauhaus i socialismus: Žena v moderní architektuře

Symposium Emancipace, Bauhaus i socialismus: Žena v moderní architektuře / Národní galerie v Praze / Praha / 31. 10. - 1. 11. 2019

V pražském Veletržním paláci se představí dvoudenní symposium o úloze a obrazu ženy v architektuře 20. a 21. století. Bylo emancipační hnutí v souladu s ideálem moderní a socialistické ženy, nebo vůči němu stálo v protikladu? Jaké byly strategie jednotlivých architektek a jaké bylo postavení žen v Československu ve srovnání s Německem či střední Evropou? Za účasti předních architekt/ek, kurátor/ek a teoretiček pořádá Národní galerie Praha ve spolupráci s Goethe-Institutem.

„Symposium sleduje vizi emancipace ženy v architektuře a emancipační úsilí osobností Bauhausu a funkcionalismu v rámci modernismu, a to až do současnosti. Zvláštní pozornost přitom věnujeme migraci idejí a osob s nimi spojených ve střední Evropě i za jejími hranicemi,“ komentuje kurátorka sympozia Helena Doudová z Národní galerie Praha.

Prvním hlediskem je obraz moderní ženy, tak jak byl veřejně prezentován bez ohledu na to, zda tento obraz vytvářeli muži, nebo ženy. Druhou perspektivu tvoří každodennost architektek a designérek, které byly průkopnicemi ženské emancipace. Vedle mimořádných uměleckých děl konkrétních autorek, jako je např. nedávno zesnulá Růžena Žertová, si mluvčí všimnou zejména překážek a problémů, které ženskou emancipaci brzdily, a na náležitého ocenění toho, čeho tyto ženy dosáhly.

„Na architektuře, tedy oboru, v němž tradičně dominovali muži, můžeme názorně ukázat obtíže, s nimiž byla emancipace žen spjata, a to jak v Československu, tak např. v Německu. Je zajímavé tyto fakta a zkušenosti reflektovat například s ohledem na aktuální jubileum německé školy Bauhaus, což byla instituce, která začala architektkám a designérkám dávat šanci na seberealizaci jako jedna z prvních institucí svého druhu, a to přesně před sto lety,“ komentuje vedoucí Programového oddělení Goethe-Institutu Luisa Rath.

Sympozia jsou součástí festivalu re:bauhaus – moderní emancipace, vzdělávání a výměna podnětů. Mezinárodní projekt Goethe-Institutu se zabývá počátky modernismu a politickými a sociálními podmínkami funkcionalismu a Bauhausu ve střední Evropě.

PROGRAM SYMPOSIA EMANCIPACE II: ARCHITEKTKA JAKO MODERNÍ ŽENA

Kdy? 31. října a 1. listopadu 2019

Kde? Národní galerie Praha – Veletržní palác. Dukelských hrdinů 47, Praha 7

ČTVRTEK, 31. 10. 2019

17:00 Zahájení symposia

Emancipace a kulturní výměna ve střední Evropě

17:30 Mary Pepchinski – Emancipovaná žena, osvobozený život? Architektky, profesionální aspirace a ideály domova během Výmarské republiky

Panelová diskuse

19:00 Emancipace DNES

Mary Pepchinski – kurátorka výstavy Frau Architekt

Petra Hlaváčková – genderová aktivistka

Martina Pachmanová – teoretička umění

Gabriela Kaprálová – architektka

Patrick Rössler – teoretik médií

Franziska Bollerey – teoretička architektury

Ebow – raperka a architektka

Moderátoři: Helena Doudová a Robert K. Huber

20:30 – 21:00 Přestávka

Performance „Moderní emancipace“

21:00 Živý koncert raperky EBOW

PÁTEK 01. 11. 2019

Kulaté stoly (10:00 – 15:30)

10:00 Kulatý stůl 1: Moderní žena – Architektka

Franziska Bollerey – Síla žen v architektuře

Patrick Rössler – „Ona ví, co chce, a uspěje”, „Bauhaus-maedel” a fenomén „Nové ženy” dvacátých let

Helena Seražin – První generace slovinských architektek

11:30 Kulatý stůl 2 – Socialistická žena – Architektka

Mariann Simon – Profesní výzvy žen v Maďarsku

Petr Klíma – „Vytvořila jsem si své vlastní hřiště.” Architektka Růžena Žertová

Míša Janečková – Obraz socialistické ženy architektky v magazínech

13:00 Přestávka na oběd

14:00 Kulatý stůl 3: Reprezentace a mediace

Klára Němečková – Viditelně neviditelné? Ženy a design kolem roku 1900

Ingrid Ruudi – Feministické kurátorské strategie v architektuře: “Místnost sama pro sebe. Feministické otázky a architektura“ v Estonském muzeu architektury

Adam Nadolny – Jano, nyní sazíš stromy.“ Obraz moderní architektky v polských hraných filmech 60. let